Kolik decibelů má zvuk sekačky? Víc, než by pro uši bylo snesitelné a hlavně zdravé. Špunty jsou tedy nutností! A to nejen pro toho, kdo má úpravu trávníku ve svých rukou, ale i pro člověka, který sekání jenom přihlíží.
Pokud žijete v typickém městském prostředí, víte až moc dobře, že klidu tu moc není. Běžně slýcháte rušnou dopravu, štěkot psů, hučení autoalarmů i rámus linoucí se z probíhajících stavebních prací. Nemluvě o sekačce na trávu, kterou mají v povinné domácí výbavě všichni okolní sousedé. A že jich je! Ale co na to vaše uši? Ty doslova trpí!
Klasická „hudba“ léta
Dovolená u moře, prázdniny školáků, grilování i dlouhé vlahé večery – tohle všechno si většina lidí spojuje s létem, stejně jako zvuk sekání trávy. Tedy alespoň podle odborníků, kteří však upozorňují na to, že toto výrazné „hučení“ dosahuje přibližně 90 decibelů, což je nad rámec bezpečného limitu pro uši i samotný sluch. Ono je to totiž tak, že jakýkoli zvuk vyšší než 85 decibelů může zvýšit riziko hluchoty, a to v závislosti na tom, jak blízko se u jeho zdroje nacházíte. Příliš hlasitý „kravál“ poškozuje jemné vláskové buňky nacházející se ve vnitřním uchu, které se kromě sluchu podílejí i na smyslu pro rovnováhu (1). Co s tím?
Ochrana je naprostou nutností
Při sekání trávy se běžně klade důraz na vhodné obutí a ochranné brýle, které předcházejí mechanickému poškození očí a vniknutí cizích těles. Jen málokdo si ale dělá starosti se sluchem. A to je chyba. Ostatně, proč myslíte, že se při úpravě trávníku tolik doporučují sluchátka nebo alespoň jednorázové špunty do uší? Platí to nejen pro sekajícího, který s tímto pomocníkem po svém pozemku jezdí, ale i pro očité svědky, a to nejen z řad dospělých. Je třeba si uvědomit, že sluch dětí je mnohem citlivější na jakékoli vnější podněty, tudíž bývá k poškození výrazně náchylnější (2). Tak proč rizikům zbytečně chodit naproti?
Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5308171/, (2) www.leightons.co.uk/blog/hearing-protection/can-mowing-your-lawn-hurt-your-hearing
Sledujte nás na sociálních sítích: