Dělat více věcí najednou? Snažíme se o to všichni, ale multitasking efektivně zvládají jen necelá tři procenta lidí, kteří mají skutečný „dar“. Ti ostatní se jen plácají od jednoho k druhému, což mozku neuvěřitelně škodí.
Buďte upřímní – co všechno právě teď děláte? Povídáte si s přáteli a zároveň v mobilu projíždíte sociální sítě? Anebo mícháte omáčku a chováte uplakané dítě, u čehož si sem tam odskočíte k počítači a rozpracované zakázce? Multitasking se jeví jako nezbytná nutnost moderního uspěchaného života a jediný recept na to, jak zdárně zvládnout všechno, co potřebujeme. Chválíme se za to, jak jsme neuvěřitelně výkonní, ale ono nám to bytí všude a u všeho vlastně škodí. Proč je sezení na dvou židlích kontraproduktivní?
Méně je více. Jako vždycky!
Jak již bylo zmíněno výše, multitasking je provádění několika úkolů najednou. Ačkoli se o tuto superschopnost snažíme všichni, efektivně pracovat na více frontách dokáže jen hrstka vyvolených, kterých je něco málo přes dvě a půl procenta (1). Co ti zbylí? Ti mají v podstatě smůlu a musí se spokojit s tím, že výsledek nikdy nebude perfektní. Pravda je totiž taková, že ačkoli je lidský mozek velmi sofistikovaný a šikovný orgán, multitasking tak docela nezvládá. Ono se ale není čemu divit, vzhledem k jeho vytížení…
Co sekunda, to nával informací
Dle některých studií (2) z různých smyslových orgánů plyne do mozku, a to každou sekundu, informační proud asi 100 miliónů bitů. Naše vědomá mysl, tedy ta část mozku, která je zodpovědná za zpracování těchto informací do vědomých a srozumitelných myšlenek, však dokáže naplno zpracovat pouze zhruba 60 bitů za sekundu. „Když jsme na schůzce, zapisujeme si poznámky, kontrolujeme e-maily a souběžně se pokoušíme objednat se k lékaři, rychle spotřebováváme těchto 60 bitů za sekundu, aniž bychom se pořádně soustředili na jeden úkol,“ vysvětluje australská psycholožka Peta Sigley (3). „V důsledku toho pravděpodobně zjistíme, že jsme zmeškali důležité informace z jednání, udělali pravopisnou chybu a zarezervovali si schůzku na špatný týden,“ popisuje obvyklý scénář tato odbornice. Ta také dodává, že přetěžování mozku multitaskingem je škodlivé pro duševní zdraví, soustředění, kreativitu i produktivitu.
Zdroje: (1) www.link.springer.com/article/10.3758/PBR.17.4.479, (2) www.britannica.com/science/information-theory/Physiology, (3) www. houseofwellness.com.au/lifestyle/healthy-living/multitasking
Sledujte nás na sociálních sítích: