Budík je naprosto běžnou pomůckou, bez které si mnozí život nedovedou představit. Ale pozor – on vážně škodí! Kvůli němu jsme totiž mnohem unavenější a pijeme pak vice kofeinu.
Netrpíte žádnou závažnější nemocí, neponocujete, pravidelně sportujete a hlídáte si pitný režim i vyváženou stravu. Podle všeho byste tedy měli být plní energie a optimismu, ale ouha, je to přesně naopak. Kde jen může být problém a pomyslný kámen úrazu? O vitalitu vás zřejmě okrádá budík!
Zařízení, které bychom raději neslyšeli
První historicky doložitelný budík (1) byl sestrojen v norimberském klášteře, a to roku 1380. Už tehdy nešlo o žádný vítaný nástroj, shodovali se mniši, kteří s jeho nepříjemným pronikavým zvukem vstávali den co den. Podobný názor na něj ale máme i dnes. A že nás ráno jen probudí ze spánku a tím to hasne? Ale kdepak, jeho otravné působení cítíme až do večera. Ze studie (2) publikované v recenzovaném lékařském magazínu Sleep vyplývá, že lidé, kteří používají budík, zpravidla bývají unavenější a konzumují více kofeinu. Tedy alespoň ve srovnání s těmi, co se probouzí bez něj – tedy přirozeným způsobem. Tenhle hlasitý vykuk tedy škodí víc, než si myslíme!
Ticho, chci spát ještě pět minut!
Autoři výše zmíněné studie (2) se domnívají, že největší problém tkví hlavně v jeho posouvání. Tuto funkci podle nich využívá 57 procent jedinců, kteří si na svém digitálním budíku či v mobilním telefonu nastavují opětovné buzení. Právě to ale organismu způsobuje šokující stresovou reakci, přičemž mění úroveň některých hormonů a podporuje rozvoj spánkových poruch, s nimiž úzce souvisí i nechvalně známá chronická únava. Protože experti hodlají provést ještě jiné doplňující výzkumy na toto téma, můžeme očekávat, že co nevidět přijdou i s dalšími překvapivými informacemi, které toto zařízení postaví do nepříznivého světla. Lepší je ho prý raději vůbec nevyužívat a naučit se vstávat přirozeně. Dobrým prvním krokem je chodit spát každý den ve stejnou hodinu. Zkusíte to?
Zdroje: (1) www.en.wikipedia.org/wiki/Alarm_clock, (2) www.academic.oup.com/sleep/article/45/10/zsac184/6661272?login=false
Sledujte nás na sociálních sítích: