K nějakému škrábanci člověk přijde poměrně snadno. Co ale pak s ním? Tahle bolestivá, svědivá a mnohdy i krvácející patálie vyžaduje zásah esenciální myrthy, levandule nebo rozmarýnu!
Že esenciální oleje, kterých máte doma pořádnou zásobu, nemají v létě žádné využití? Ale jděte. Některé odpuzují hmyz a tlumí symptomy sezónních alergií, jiné zase urychlují léčbu škrábanců a řezných ran. A právě na poslední ze jmenovaných se dnes zaměříme! Oděrky jsou totiž běžnou součástí každodenního života, a to zejména v létě. Kterými vonnými olejíčky je lze ošetřit?
Spolehněte se na myrhu
Je myrha květina? Nebo snad bylina? Ani jedno, ani druhé. Jedná se o pryskyřici stromu myrhovníku, kterou k dezinfekci a zastavení krvácení používali už řečtí vojáci na bitevním poli. A přesně tohle při řezné ráně oceníte i vy, že? Rozmíchejte kapku či dvě ve vodě a získanou směsí si potírejte postižená místa (1).
Tea tree nikdy nezklame
Nemáte-li po ruce výše zmíněnou myrhu, můžete vsadit na tea tree olej. Ten na poškozené kůži vytváří ochrannou bariéru, která zabraňuje průniku bakteriálních a virových infekcí do krevního oběhu. Zároveň zmírňuje svědění, tlumí bolesti a zmenšuje otoky, což je při poranění vítaná první pomoc. Sluší se připomenout, že i tohoto zachránce je nutné před aplikací rozředit vodou (2).
Oceníte také levanduli
Levandule i esenciální olej z ní tvořený se nejčastěji spojuje s uklidněním pocuchaných nervů a kvalitním spánkem. Ale rozhodně to neznamená, že nepřijde vhod i v jiných situacích. I tento prostředek dokáže zastavit nepříjemné pálení, svědění i bolest. Řeznou svízel rovněž důkladně vydezinfikuje, čímž předchází možným zdravotním komplikacím. A protože levandulový esenciální vonný olej bývá velice jemný, je vhodný i pro naše nejmenší (3).
Účinná medicína v podobě rozmarýnu
Rozmarýnový olej sdílí s tím levandulovým mnoho léčivých vlastností. Tak se ho nebojte využít! Urychluje regeneraci a opravu narušených tkání, přičemž zlepšuje i krevní oběh. Bolístek ale zbavuje také (4)!
Zdroj: (1) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17978635/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6007527/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7491497/
Sledujte nás na sociálních sítích: