Klimatizace je dobrý sluha, ale zlý pán. Co když vás kvůli ní pořád bolí hlava? Anebo se vám pořádně zhoršila alergie? Nemožné to není. Na frak může dostat i vaše pracovní produktivita!
Klimatizace? To je šikovný vynález! Upravuje teplotu vzduchu i vlhkost nejen uvnitř budov, ale i v dopravních prostředcích. Častěji využíván je pochopitelně v létě, kdy je venku doslova na padnutí a my se chceme trochu osvěžit. Nemůže nám ale takové chladné požehnání způsobit nějaké potíže? Bohužel ano. Netrpíte třeba tímhle?
Suchá kůže umí potrápit
Pokud jste v klimatizovaném prostoru často, se stížnostmi se jako první ozve pokožka. Tu totiž chladný vzduch vysušuje, proto doslova volá po hydratačních krémech. Nejste-li kdovíjakým příznivcem zvláčňujících přípravků, žádný div, že si šupinatá ohniska můžete doslova „udrbat“. A vůbec, jak jste na tom s dýcháním? Zmíněné zařízení nevysušuje jenom pleť, ale i nosní sliznice, což může vést k jejich krvácení a mnoha dalším nepříjemnostem (1).
Bolest hlavy a nízká produktivita
Klepete u stolu v kanceláři „kosu“? Jestli vám také chybí energie a trpíte migrénou, poděkujte klimatizaci, která jede na vysoký výkon. Závěry četných studií (2) se shodují v tom, že lidé pracující v klimatizovaném prostředí bývají náchylnější k únavě i chronickým bolestem hlavy. To zcela logicky omezuje jejich produktivitu i zaměstnaneckou výkonnost. Co s tím? Obvykle se doporučují pravidelné přestávky trávené na čerstvém vzduchu, jež fungují jako revitalizační restart. Tak snad takové prodlevy šéf pochopí…
Zhoršení alergie? I s tím počítejte
Problém s uvedeným chladícím mechanismem je, že řada uživatelů zanedbává jeho servis a celkovou údržbu. Výsledkem jsou pak znečištěné filtry a zahlcený kompresor, čehož využívají bakterie, spory plísní, roztoči, pyl a další alergeny. S jejich prosperitou a zvýšeným množstvím dochází ke zhoršení stávajících symptomů alergie i astmatu (3). Ani tohle není žádná hitparáda! Jak vidno, klimatizace může být i velkým nepřítelem.
Zdroje:(1) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1845458/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3444215/, (3) www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/5044967/
Sledujte nás na sociálních sítích: