Registrujete, že teď zíváte nějak víc a častěji? Má to co dělat s panujícím letním vedrem. Mozek se totiž snaží ochladit, proto otevíráte ústa ostošest. A jak s tímhle vším souvisí empatie?
Lidské tělo dělá spoustu podivných věcí, které nejsou tak úplně ovlivnitelné. A zívání je jednou z nich! Že k němu dochází tehdy, když jste příliš unavení, otrávení nebo znudění? Jak se to vezme. Dlouho se věřilo, že je tento reflex známkou toho, že organismus potřebuje více kyslíku. Ale ono je to prý celé trochu jinak…
Prevence mozkového přehřátí?
Výzkum (1) publikovaný v rozsáhlé vědecké databázi ScienceDirect našel zcela nové vysvětlení. Jeho poznatky sdělují, že zívání má spíše co dočinění s regulací teploty mozku. Podobně jako pot ochlazující vnější část těla, prudké nasávání vzduchu doprovázené zvýšenou srdeční frekvencí a aktivnějším průtokem krve zase „osvěžuje“ hlavu, která pak lépe funguje. A protože s tím hodně souvisí okolní klima, je pravděpodobné, že v aktuálním ročním období zíváte mnohem častěji. I tohle nad vší pochybnosti potvrdil zmíněný výzkum.
Jeho autoři, kterými jsou experti z Vídeňské univerzity, testovali účinky letních a zimních podmínek, načež zjistili, že zúčastnění dobrovolníci více natahují koutky při vyšších teplotách. Také tento poznatek dokazuje, že za vším stojí termoregulace. Mozek se zkrátka snaží udržet konstantní teplotu, k čemuž využívá právě uvedený reflex, protože jinou možnost vlastně ani nemá. Je tu ale ještě jedna ohromná zajímavost.
Proč je to tak nakažlivé?
Jistě jste si všimli toho, že když vidíte zívající osobu, máte tendence dělat to samé. Dle závěrů jiné studie (2) je důvodem schopnost vcítit se do pocitů ostatních. Ano, čtete správně! Odborníci z texaské Baylorské univerzity se domnívají, že čím jste empatičtější, tím více u vás hrozí, že budete nakažlivě zívat. Velké riziko je i mezi rodinnými příslušníky, se kterými máte emocionální pouto, jak naznačuje zase výzkum (3) zveřejněný v magazínu Frontiers in Psychology.
Zdroje: (1) www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0031938414001784?via%3Dihub, (2) www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886915003645, (3) www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2020.00442/full
Sledujte nás na sociálních sítích: