Také čas od času zatoužíte jen po jedné věci – absolutním tichu? Jen klid kolem a pohoda uvnitř. A víte, že ticho dokonce léčí váš mozek?
Psssst… Slyšíte to? To nebeské ticho? Ne? – Já bohužel také ne, ale musí to být krása! A nejen to – ticho má hned několik pozitivních účinků na naše tělo. Třeba na chytrost.
Odpočívejte v tichu
Cokoliv, co je nahlas, způsobuje zvýšení našeho krevního tlaku. A víte, co to znamená? Poruchy spánku, podrážděnost, infarkt a další kardiovaskulární choroby na vás v tom hluku číhají. Ale i krátká – a především tichá – přestávka dokáže dělat zázraky. Podle studie z roku 2006 nám dokonce pouhé dvě minuty ticha mohou pomoci se uvolnit, snížit krevní tlak a stimulovat průtok krve v mozku.
Dobijte si baterky v klidu
Chytré telefony, počítače, veřejná doprava a televize – to jsou všemožné barvy, tvary a zvuky, které se na nás odevšad valí. Záplava podnětů, které je nutné přerušit – klidem a tichem a doplnit tak naši duševní energii. Pokud ale necháme náš mozek běžet plnou rychlostí velmi dlouho, budeme unavení, nesoustředění a bez chuti do čehokoliv. Úroveň pozornosti bude na nule, stejně jako naše schopnost přemýšlet o důležitých nebo složitých věcech, rozhodovat se a řešit problémy.
Dopřejme tedy našim šedým buňkám mozkovým oddech. Procházka, zírání do stropu, krátká meditace – to vše našemu mozku pomáhá.
V tichu mozek roste
A to doslova! Protože, když je kolem klid, mohou se tvořit nové mozkové buňky. Ukazuje to studie na myších z roku 2013, ve které vědci zjistili, že dvě hodiny ticha denně stačí pro růst nových buněk v oblasti mozku odpovědné za naši koncentraci a paměť.
Takže všechno zahoďte a ponořte se do ticha.
Zdroj: názory autora, http://m.nautil.us/issue/16/nothingness/this-is-your-brain-on-silence, https://www.inc.com/betsy-mikel/your-brain-benefits-most-when-you-listen-to-absolutely-nothing-science-says.html
Sledujte nás na sociálních sítích: