Když se vám začne plnit diář povinnostmi, v práci zůstáváte stále déle a nemůžete najít klid, mohly by vám následující jednoduché tipy pomoci posílit vaše mentální zdraví.
Některé dny jsou v práci tak stresující, že už si nevzpomeneme ani na to, co jsme měli k obědu nebo to, že na nás čeká – už studená – káva. V takových dnech, kdy se seznam úkolů nezmenšuje nebo se problém kupí jeden na druhý, nesmíme zapomínat na svoji duševní pohodu a zdraví. Psychická onemocnění jako deprese nebo vyhoření mohou totiž být důsledkem, že jsme správně nevyrovnávali náš pracovní a osobní život. Přitom stačí jen pár opatření, jak naši psychiku posílit a být tak odolnější vůči stresu.
Pětiminutové pauzy
Ať už krátký „pokec“ s kolegyní nebo rychlý telefonát s partnerem – i pětiminutové přestávky během pracovní doby mají zázračný účinek. Podle Carson Tate, zakladatelky učení „Working simply“ a autorky „Own It. Love It. Make It Work: How to Make Any Job Your Dream Job“ je pětiminutový rozhovor s jiným člověkem jako výživa pro náš mozek, který okamžitě pozvedne naši náladu a posílí vztahy.
Nebo můžete vyzkoušet druhý způsob – hudební přestávku. Podle „The Journal of Positive Psychology“ pomohou vaše oblíbené songy nejen snížit deprese a strach, ale posílí i vaše sebevědomí – zvlášť pokud zvolíte optimistickou melodii.
Pohyb
Nejvíce stresu přináší právě ty úkoly, které se objeví naprosto nečekaně: nepříjemný email od šéfa nebo termín v kalendáři, na který jste zapomněli. Nejlepší pomoc? Krátká procházka, několik výskoků nebo malá taneční party – to vám pomůže zase uklidnit emoce. Vyzkoušejte také nějaký způsob meditace – snižuje bojovnou náladu a přináší pokoj do všedních dní.
Definujte si práci
Podle Tate může velmi pomoci, když si během práce uvědomíte, jaké úkoly a problémy na vás mohou čekat. Ptejte se tedy sami sebe, proč jste právě ve stresu, co je pro vás opravdu důležité a které úkoly například můžete udělat později. Odpovědi si napište a přečtěte vždy, když se objeví negativní pocity.
Zdroj: názory autora, https://carsontate.com/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249389/, healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: