Běh je zdravý – ale jen, pokud ho děláte správně! Začátečníci by se proto měli správné technice běhu naučit a nejenom prostě vyběhnout. I když to je ten první krok. Ale i zkušenější běžci by na několik věcí měli dbát.
Samozřejmě, že alfou a omegou jsou správně běžecké boty. Vhodné je si také dobře promyslet trasu nebo si nechat vypracovat tréninkový plán.
Na co si dát pozor jako začátečník
Nejdůležitější je vyhnout se nejčastější chybě – neběhejte hned jako pobláznění! Začněte raději po malých částech v různě pomalém tempu a postupně ho navyšujte.
Například: Začnete s pětiminutovou chůzí, pak dvě minuty poběžíte. Intervaly stále opakujte a postupně se pokuste dostat se z počátečních 30 minut na 60 minut střídavého běhu.
V zásadě platí, že čím déle běžíte, tím lépe. Ale rozhodně se nepřetěžujte příliš vysokým tempem!
Začněte pomalu
Naše tělo si musí na zátěž při běhu nejdříve zvyknout a vytvořit si svůj vlastní systém. K tomu patří hodně svalů na nohách, ale i kosti, šlachy a klouby. A také srdce a krevní oběh se musí běhu pomalu přizpůsobit.
Pozor na správné dýchání
Důležité při běhu totiž není váš tep, ale správné dýchání! Pro začátečníky platí na čtyři kroky jeden nádech a na další čtyři kroky zase výdech. Pokud poběžíte v tomto rytmu, nemusíte se bát, že vám brzy dojde dech.
Pro pokročilé se doporučuje nádech a výdech už na třech krocích.
Jak často běhat
Rozhodně ne každý den! Pokud jste začínající běžec, potřebuje vaše tělo alespoň 36 hodin čas k regeneraci. Jako pokročilému vám stačí jen 18 až 24 hodin.
Nejvýkonnější budete ráno mezi šestou a desátou a odpoledne mezi 16. a 18. hodinou. Při pravidelném běhání brzy zjistíte, kdy se vám běhá nejlépe.
Zdroj: Názory a tvrzení autora, healthline.com
Sledujte nás na sociálních sítích: