Svědí, pálí a bolí – bohužel na takových místech, o kterých nemluvíme nejraději. Ani s jinou ženou a o to méně s lékařem. A tak raději hodně nemocí „googlíme“, než abychom se přestali stydět a zašli k lékaři.
Jsou symptomy jako bolest hlavy nebo škrábání v krku, které jsou docela v pohodě, s tím si k lékaři zajdeme. Jakmile se ale jedná o potíže trochu níž, je představa návštěvy lékaře hodně nepříjemná. Protože „to tam dole“ je ještě pořád velké tabu. A přitom většina obtíží, která nás ženy trápí, nemá nic společného s nedostatkem hygieny. Ale jsou i další části těla a obtíže, při kterých se raději obracíme na Dr. Googla. A teprve když nás vyděsí samodiagnostikovaná rakovina, aneurysma, vážné onemocnění srdce a další nevyléčitelná onemocnění, vystoupíme ze svého stínu a zeptáme se teprve toho skutečného doktora.
Poznáváte se?
Jedna studie analyzovala více než 100 nejčastějších zdravotních problémů a vyfiltrovala z nich ty, které hledáme na internetu nejčastěji. Mezi ty nejvyhledávanější patří zácpa, vypadávání vlasů, nadýmání, zápach z úst, tloustnutí, nadměrné pocení, vaginální svědění a výtok, vaginální suchost, horečka, průjem nebo panické ataky. Pravda – žádný z nich není legrace… Nicméně více než 80 procent lidí nejdříve hledá symptomy na internetu, a teprve potom jde k lékaři. 11 procent onemocnění zůstává dokonce bez diagnózy odborníkem. A téměř třetina přiznala, že vlastní diagnóza symptomů byla mnohem horší než skutečnost.
Odhoďte stud a starosti
Samozřejmě hledáme na internetu všechny možné eventuality, abychom přesvědčili sami sebe, že naše problémy určitě nic neznamenají. Ovšem opak je mnohdy pravdou. Dr. Google a různá fóra většinou přiřknou naším obtížím téměř smrtelný nádech. Ale není to jen problém přístupu k internetu. I dříve lidé vyhledávali – ať už v knihách nebo po známých. Zajít si k lékaři je zkrátka odpradávna až ta poslední možnost. A ruku na srdce – možná bychom nemuseli pátrat v různých zdrojích, kdyby čekací lhůty na vyšetření u odborníka nebyly tak dlouhé.
Sledujte nás na sociálních sítích: