Hodil by se vám nějaký psychický doping, co by přinesl úlevu pocuchaným nervům? Dejte si cibuli, fazole nebo červenou papriku!
Důvodů, proč během podzimu člověk propadá splínům, je hned několik. Jmenovat můžeme například změnu biologických rytmů způsobenou zkracujícími se dny. Na naše nervy silně působí i nedostatek slunečního světla, sychravé počasí, častější virózy nebo předvánoční shon. Ať už je ale příčinou melancholismu cokoli, dobrou náladu lze podpořit správnými potravinami. Třeba tyhle vás asi překvapí…
Cibule – královna kuchyně i optimismu
Cibuli znali už staří Egypťané, kteří ji kromě konzumace používali také při mumifikování těl. Jinde i jindy zase sloužila jako uzdravující prostředek na hadí uštknutí, mocné afrodiziakum nebo symbol mravní dokonalosti. Pro nás je hlavně nepostradatelným ochucovadlem, ale pozor, jako psychický doping se uplatní také. Cibule je totiž bohatá na antioxidanty flavonoidy, které příznivě působí na neurotransmitery v mozku, jež bojují proti úzkostem. Čím větší tedy budete mít její spotřebu, tím můžete být veselejší.
Veselé fazole
Jaký názor máte na luštěniny, konkrétně tedy fazole? Pokud jste se jim doteď vyhýbali, možná je na čase vzít je na milost. Překypují hořčíkem, což je minerál, který zvyšuje produkci šťastného hormonu serotoninu. Ani před jejich dalšími výhodami nelze přivírat oči, neboť chrání cévy před poškozením, regulují cholesterol, posilují imunitu a omezují pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva.
I červená paprika rozesměje
Pro někoho je červená symbolem vášně a erotiky, pro jiného představuje hněv, varování či důležitou zprávu. V čínské tradici je ale především barvou radosti a duševní pohody. S tím souhlasí i novodobí lékaři, kteří rudé potraviny vnímají jako zprostředkovatele klidu a blaženosti. Třeba američtí experti z William Paterson University se na základě své studie domnívají, že lidé, kteří jedí kupříkladu červené papriky, bývají méně náchylnější k depresím. To vypadá, že dnes bude k večeři salát…
Sledujte nás na sociálních sítích: