Za určitých okolností je konzumace alkoholu, konkrétně tedy vína, organismu prospěšná. Ale kterého vlastně? Jsou mezi nabízenými druhy nějaké „zdravotní rozdíly“? Vlastně ano. A může za to slupka z hroznů!
Za předpokladu umírněné spotřeby může bílé i červené víno nabídnout celou řadu přitažlivých výhod, uvádí poznatky vědeckých výzkumů. Když se tedy budeme držet toho, že jsou tyto alkoholické nápoje prospěšné, přímo nabízí se otázka, který z nich je zdravější. Jak to tedy je a co všechno při jejich srovnání musíme zohlednit?
Klíčem k odpovědi je výroba
Jak již název napovídá, základní surovinou při výrobě vína je vinná réva. Její zralost a barva udává, jak bude samotný nápoj vypadat a samozřejmě i chutnat. Hrozny se nejprve sklidí a rozdrtí, aby se extrahovala šťáva, která se následně fermentuje. A právě proces kvašení je důležitým aspektem. Výrobci bílého vína před jeho zahájením slupku z hroznů odstraňují, tvůrci červeného moku ji naopak nechávají svému osudu. Je to dobře, nebo špatně?
Na obalu záleží
Dle závěrů mnoha a mnoha studií obsahuje hroznové víno vysokou koncentraci polyfenolů a flavonoidů, tedy sloučenin s velice silnými antioxidačními vlastnostmi. Jejich největší podíl se ale ukrývá právě ve slupce, což bílé víno poněkud ochuzuje o jejich blahodárné působení. Z tohoto pohledu se tedy jeví jako to „
méně zdravější“. Připomeňme si, proč jsou antioxidanty tolik důležité a co všechno dokážou ovlivnit. Není toho totiž málo…
Prevence všeho, čeho se bojíte
Tyto látky jsou schopné neutralizovat přebytečné volné radikály, proto hrají klíčovou roli při prevenci vzniku některých chronických nemocí, jako jsou například kardiovaskulární obtíže, mrtvice, rakovina, Alzheimerova choroba anebo šedý zákal. Dále zpomalují stárnutí buněk, podporují mozkové funkce, opravují poškozené molekuly a zvyšují přirozenou obranyschopnost. Nápomocné jsou ovšem i při hubnutí. Dáte si dnes dvojku červeného, když má těch antioxidantů o trochu víc?
Sledujte nás na sociálních sítích: