Pravidelná návštěva posilovny má vliv nejen na estetickou podobu těla, ale ještě podstatnější je vliv posilování na vnitřní orgány. Zvláště srdce a oběhovou soustavu. Čím je muž starší, tím spíš by měl do posilovny chodit pravidelně a trápit svou svalovinu činkami. Muži starší pětačtyřiceti let, kteří posilují pravidelně, jsou ohroženi infarktem a mrtvicí o osmdesát procent méně ve srovnání s muži, kteří neposilují vůbec.
Jak známo, mužům s věkem klesá hladina testosteronu v krvi a tím jim také ubývá svalové hmoty. Ale právě pravidelné posilování může brzdit jak úbytek svalové hmoty, tak zpomalit pokles hladiny testosteronu. Muži pravidelně trápící své tělo činkami a stroji tak mají více energie v těle, jsou méně unavení a mají také lepší erekci a další sexuální funkce.
Sportem ku zdraví
Podle australských vědců však posilováním pečují také o zdraví své oběhové soustavy. Snižují tím totiž riziko infarktu a mrtvice. Vyplývá to z desetiletého sledování tisíce mužů starších pětačtyřiceti let – tedy mužů středního věku. Ve skupině mužů, kteří posilovali nejvíce a měli nejsilnější svalovinu, bylo za sledované období o jednaosmdesát procent méně infarktů a mrtvic než ve skupině, která neposilovala vůbec a měla svalovinu nejslabší.
„Polovina hmoty lidského těla je tvořena svalovinou a tato má aktivní roli v řadě metabolických procesů,“ vysvětlují autoři z Australian National University.
Muži, kteří posilují, mají totiž mnohem lepší metabolismus než muži vyhýbající se pohybu. Funkční a zdravý metabolismus je zásadní pro prevenci diabetu typu 2 a chorob oběhové soustavy.
Sledujte nás na sociálních sítích: