Existuje mnoho názorů a rad, co všechno by měla obsahovat domácí lékárnička. Málo se ovšem mluví o tom, jak bychom ji měli udržovat v pořádku. Prošlé či špatně skladované léky nám totiž mohou spíše uškodit než pomoci.
Exspirace a doba použitelnosti
Základním pravidlem je, že je třeba sledovat exspiraci, tedy dobu účinnosti léčivého přípravku, a ty s prošlým datem nekompromisně vyřazovat. „U některých léků, jako jsou třeba sirupy nebo oční kapky, je navíc třeba sledovat kromě klasické exspirace i dobu použitelnosti po otevření. U očních kapek, kde to bývá často jenom jeden měsíc, je dobré si den otevření poznamenat a po měsíci je již nepoužívat,“ zdůrazňuje PharmDr. Petra Sokolová.
Prošlé léky odneste do lékárny
Prošlé léky odneste do lékárny, kde budou předány ke správné likvidaci. „Obvazy s exspirovanou dobou se dají používat, jen nemusí být zajištěna jejich sterilita a je potřeba je brát jako nesterilní, neměly by přijít na ránu, ale mohou sloužit například k fixaci,“ zdůrazňuje PharmDr. Petra Sokolová.
Neznámá platíčka s léky
Do lékárničky také nepatří léky, které neznáte, nemáte informace o jejich správném používání nebo ty, které vám někdo „
daruje“, ale patří do skupiny léků na předpis. „
Je potřeba si uvědomit, že lék, který je předepsán pro konkrétního pacienta, může jinému uškodit,“ podotýká PharmDr. Sokolová.
Nevhodné skladování
Léky může znehodnotit i špatné skladování. „Nejlepší je uchovávat domácí lékárničku na suchém, tmavém místě, kde je stabilní teplota do 25 ˚C. V domácnosti třeba v krabici uzavřené ve skříni. Samozřejmě léky, které je potřeba uchovávat za snížené teploty, patří do lednice. V domácnosti, kde jsou děti, je potřeba léky umístit tak, aby k nim neměly přístup,“ uvádí PharmDr. Petra Sokolová.
Sledujte nás na sociálních sítích: