Optimistický pohled na život neznamená přehlížení reality, ale je to pozitivní přístup v očekáváních a pozitivní řešení nepříjemností života. Kdo tento způsob bytí ovládá a osvojil si ho jako životní postoj, je ohrožen infarktem a mrtvicí o pětatřicet procent méně. A podle vědců z New Yorku a Bostonu je také u něj riziko předčasného úmrtí na jakékoli příčiny nižší o čtrnáct procent.
Vyplývá to ze sledování 230 tisíc z celého světa. Rozdíl mezi pohledem optimisty a pesimisty nejlépe vyjadřuje příměr ke sklenici naplněné vodou do poloviny. Optimista vidí sklenici poloplnou, pesimista poloprázdnou. Optimista ví, že život přináší těžkosti, ale je si vědom také toho, že je lze překonat a zase bude dobře. Soustředí se tedy na lepší stránku života, aniž zakrývá oči před jeho nepřízní. Pesimista se v nepřízni nimrá a není schopen vážit si toho pěkného, co život nabízí.
Optimismus jako životní postoj
Podle autorů výzkumu však nepůsobí pozitivně jen samo psychické nastavení, ale také to, že lidé s tímto smýšlením také více cvičí a zdravěji se stravují.
„Naše závěry naznačují, že nastavení mysli optimisticky souvisí s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a propagace optimismu a omezování pesimismu může být důležité pro prevenci zdraví,“ tvrdí profesor Alan Rozanski z New Yorku.
Podle řady výzkumů mají lidé smýšlející pesimisticky vyšší míru zánětů v těle. Ty poškozují buňky a tkáně včetně cév a také zvyšují krevní tlak.
Sledujte nás na sociálních sítích: