Rozpoznat zlomeninu bez rentgenu není až tak složité. Horší je to s poskytováním první pomoci, kde už lidé mnohdy tápou. Jaké jsou nejčastější příznaky zlomenin kostí a jak poskytnout základní ošetření?
Bolest
Tvrdí se, že naraženina bolí více než zlomenina. Ujišťujeme vás, že i zlomenina bolí jako čert. V případě zlomeniny kosti však bolest neustává, naopak se může šířit do okolních tkání. Jde-li o zranění na některé z končetin, s největší pravděpodobností ji pacient nebude moci jakkoli zatížit. Neudrží těžší předměty nebo může mít problém s postavením se na nohy.
Otoky a modřiny
Zlomeniny jsou nejčastěji doprovázeny otoky a tvorbou hematomů, což ale může být příznakem i v případě pouhého naražení. Vlivem poškození vnitřní tkáně od podráždění úlomky kosti, nebo jejím prasknutím, však často dochází k postupnému zvětšování vzniklých modřin.
Sledujte zvláštnosti
Při zlomenině může dojít k hybnosti končetiny v místě, kde se za normálních okolností nevyskytuje. Sledujte také nejrůznější deformity postiženého místa. Zlomená končetina může být také výrazně bledší a chladnější než její okolí. Taková situace nastává v případě porušení nervů a citlivých tkání, ale také v případě zhoršeného krevního oběhu.
Jak pomoci?
Nejdůležitější je samozřejmě dostat postiženého co nejdříve k lékaři. Pokud rána krvácí, pomocí tlakového obvazu zastavte krvácení a volejte záchrannou službu. Jestliže však není situace příliš vážná a pacientovi nejde o život, poradíte si pro začátek sami.
Podstatné je končetinou hýbat skutečně minimálně. Nesnažte se ji jakkoli natahovat a zamezte jejímu namáhání. Je vhodné držet končetinu ve zvýšené poloze a postižené místo chladit.
Nesnažte se končetinu nijak znehybňovat. K připevnění dlahy přistupujeme pouze tehdy, potřebujeme-li nutně postiženého přemístit. V takovém případě znehybníme kloub nad i pod zlomeninou pomocí měkce podložené dlahy.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/first-aid/broken-bones, https://www.rchsd.org/health-articles/first-aid-broken-bones/
Sledujte nás na sociálních sítích: