Kůži máme stále na očích, proto je poměrně snadné sledovat, jestli se na ní neděje něco neobvyklého. Potřebujeme k tomu mít ale ty správné informace. Připravili jsme pro vás 5 mýtů, které se kolem kožních znamének točí.
Pořádně se prohlédněte a objevíte-li něco neobvyklého, objednejte se co nejdříve na lékařské vyšetření dermatologem.
Jak je to se soláriem?
Mnoho lidí je stále přesvědčeno, že solária nemohou vlastně nijak škodit. Jenže! Solárium může mít na naši kůži stejně negativní vliv jako opalování se na sluníčku.
„Ultrafialové záření v soláriu je z pohledu možnosti vzniku kožních nádorů stejné jako sluneční záření, liší se jen mechanismem vzniku na úrovni buněk,“ vysvětluje dermatoložka prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA.
Řešit, nebo nechat být?
Jeden z dodnes opakovaných mýtů je, že s pigmentovou kožní změnou se nemá nic dělat.
„Pokud se pigmentové znaménko (správně pigmentový névus) nebo i počínající melanom odstraní chirurgicky včas (i třeba zbytečně), nic se nestane. A pokud se posléze diagnostikuje mikroskopicky melanom, je nutné jej vyříznout co nejdříve,“ říká profesorka Hercogová.
Čas rozhoduje o životě
Mnoho lidí dochází ke kontrole až příliš pozdě. Melanom tak může začít tvořit neviditelné metastázy a ve chvíli, kdy dojde k jeho odstranění, může být v těle pacienta nádor nezávislý na tom prvním. Čím dříve se nezvyklé znaménko objeví, tím větší šance je na kompletní odstranění ještě před jeho rozšířením.
Sledujte i barvu
Znaménko ztrácí barvu, takže se vše vyřešilo? Pravda je v tomto případě přesně na opačné straně. Pokud máte na svém těle blednoucí pigmentový névus, pospěšte si na dermatologickou kontrolu. Jedná se o stejný problém jako v případě znamének měnících svůj tvar či barvu.
Sledujte nás na sociálních sítích: