Ve starších učebnicích neurologie se běžně píše, že člověk se rodí s konečným počtem neuronů v mozku, které už jenom ubývají. Vědci z Madridu jsou ale dalším týmem, který v posledních deseti letech prokázal opak. Tedy že se neurony tvoří v mozku i v pozdějším věku a vlastně i u seniorů neustále až do konce života.
Neurogeneze – vznik nových neuronů – byla potvrzena i u osob, které se dožily sedmadevadesáti let. Podle autorů z Madridu je to logické, protože mozek se učí do konce života neustále něčemu novému, a je tedy nezbytné, aby neurony vznikaly i v pozdějším věku.
Samozřejmě s rostoucím věkem se obnova neuronů zpomaluje a nové přibývají ve stále menším počtu na úkor degradace dosavadních.
„To je velmi důležité pro výzkum Alzheimerovy choroby, protože počet buněk, které odhalíte u zdravého jedince je vždy vyšší než počet u pacienta s Alzheimerovou chorobou bez ohledu na věk. Znamená to, že nějaký nezávislý mechanismus, odlišný od fyziologického stárnutí, může mít vliv na ubývání počtu nových neuronů,“ míní doktorka Maria Llorens-Martin z Autonomní univerzity v Madridu.
Jak je to se zapomínámím?
Se stárnutím mozku má většina lidí spojené zapomínání. Jistě, to nadměrné samozřejmě znamená problém a signalizuje často i začátek onemocnění, nicméně zapomínání jako takové je zcela normální. Projevem dokonalé paměti totiž není schopnost pamatovat si naprosto vše, s čím se člověk potká, ale naopak umět efektivně zapomínat.
„Cílem paměti je optimalizovat rozhodování,“ tvrdí docent Blake Richards z University of Toronto Scarborough.
Vědět, kdy je zapomenutí nepodstatného významnější než pamatování si všeho je velmi důležitým rysem zdravě fungující paměti.
„Je důležité, aby mozek uměl zapomínat nedůležité detaily a místo toho se zaměřoval na věci, které mu pomáhají se správě rozhodovat v reálném prostředí. My jsme prokázali, že v mozku existují mechanismy, které podporují zapomínání a že se liší od těch, které řídí ukládání informací do paměti,“ tvrdí spoluautor výzkumu doktor Paul Frankland.
Sledujte nás na sociálních sítích: