Britští onkologové provedli průzkum u dvou tisíc pacientů se zhoubnými nádory. Osoby, které se zákeřné choroby zbavují, velmi často musejí čelit různým poznámkám okolí. A přestože se zdraví domnívají, že jim tím dodávají sílu, naopak je shazují, urážejí, unavují a obtěžují. Zdravý člověk by proto měl zvážit použití slov: silný, statečný, bojovník, hrdina, odvážný apod. Někomu mohou dodat odvahu, ale většina onkologických pacientů je neuslyší ráda. Proto je na místě promluvit si také o slovníku.
Na druhou stranu autoři ze společnosti Macmillan Cancer Support tvrdí, že ani termíny z druhé strany spektra – oběť či postižený rakovinou – nepatří k oblíbeným.
Boj, kam se podíváš
Mezi nepopulární označení diagnózy zhoubné rakoviny patří slova „válka“ či „boj“. A pak od nich odvozená prohlášení, že někdo „vyhrál bitvu“, či naopak že někdo „prohrál svůj boj“.
Přitom analýzou mediálních článků o rakovině a příspěvků na sociálních sítích autoři zjistili, že všechna tato „
neoblíbená“ označení, tvrzení a prohlášení jsou používána velmi běžně.
Bez metafor
A jaké výrazy by tedy zdraví lidé při hovoru s nemocnými či o nemocných měli používat? Nejčastěji faktická označení. Žádné metafory a žádné emočně zabarvené výrazy. Ale mezi onkologickými pacienty jsou rozdíly, co jednoho povzbudí, může jiného zkrušit.
„Rakovina vám rozvrátí život mnoha směry, problémy s nacházením vhodných slov a emoční zmatek, který zažíváte, když rodina a přátelé nepojmenovávají vše správně, vám život ještě víc znepříjemní. Upozorňujeme proto na toto téma, abychom podpořili lidi v otevřené komunikaci, aby se naučili si říkat, která slova chtějí slyšet a která naopak nikoli, čímž se předejde dalším nepříjemnostem v jejich životě a vztazích,“ uvedla pro BBC Karen Roberts z Macmillan Cancer Support.
Sledujte nás na sociálních sítích: