Lidé, kteří vymění cukr za umělé sladidlo v domnění, že díky tomu zhubnou a budou zdravější, vsadili na falešnou kartu. Podle německých odborníků rozsáhlá analýza šestapadesáti výzkumů srovnávajících vliv umělých sladidel a cukru na zdraví dokazuje, že náhradní sladidla jsou v prevenci nemocí vyvolaných konzumací cukru k ničemu. Nehubne se po nich, nejsou prevencí diabetu typu 2, a dokonce naopak k rozvoji těchto chorob zřejmě přispívají.
„Nemáme důkazy o tom, že by sladidla měla pro zdraví člověka výhody, naopak možné škodlivé účinky nejsou žádnou studií vyloučeny,“ tvrdí autor doktor Jörg Meerpohl.
Cukr versus sladidlo
Kupříkladu u sladidla aspartamu bylo prokázáno, že zvyšuje riziko rakoviny a poškození jater. Stejně tak některé studie uvádějí, že bezpečné a bez zdravotních následků není ani užívání sacharinu a sukralózy.
Navíc existují další výzkumy, které se zabývaly srovnáním konzumace slazených perlivých limonád. Ty s umělým sladidlem jsou přitom ještě škodlivější než ty s cukrem. Jak z hlediska rizika obezity, tak z hlediska negativního působení na zdraví jater a možných karcinogenních rizik.
Bez kalorií za vysokou cenu
Ačkoli nápoj s umělým sladidlem obsahuje téměř nula kalorií energie, mozek se kvůli sladké chuti domnívá, že přijal glukózu, což rozhodí metabolismus a hormonální řízení hladiny glukózy v krvi, která se v ní neobjeví.
To v konečném důsledku vyvolá stav podobný extrémnímu stresu, kdy se kvůli účinkům stresového hormonu kortizolu většina energie ukládá do tukových tkání. Takže člověk sice pije limonády bez cukru, ale veškerou energii z jídla pak tělo uloží do tuku. A rozhození metabolismu souvisí také s rozvojem diabetu typu 2.
Sledujte nás na sociálních sítích: