Britští vědci tvrdí, že transfuze krve od lidí starších šedesáti let či osob s vysokým rizikem Alzheimerovy choroby zřejmě může spustit u příjemce rozvoj tohoto neurodegenerativního onemocnění. Když totiž podali myším lidský růstový hormon s příměsí beta amyloidu, u zvířat došlo k rozvoji Alzheimerovy choroby.
Osoby trpící neurodegenerativním onemocněním tohoto typu mají na neuronech beta amyloidový plak. Ten koluje také jejich krví a může být tedy přenesen z dárce na příjemce. Riziko podle autorů z Londýnské univerzity představují také operace mozku přístroji, které jsou znehodnoceny beta amyloidem.
„Máme experimentální důkazy, že beta amyloidová patologie může být přenesena na lidi z kontaminovaných materiálů,“ tvrdí profesor John Collinge z Londýnské univerzity.
On a jeho kolegové spoluautoři výzkumu ale tvrdí, že není důvod k panice.
„Není důvod přestat s operacemi mozku,“ míní profesor Bart De Strooper z Londýnské univerzity.
„Neurochirurgické zákroky u osob s demencí by měly být pečlivě hlídány pro možný přenos a rovněž tak transfuze od jedinců starších šedesáti let a osob s rodinnou anamnézou Alzheimerovy choroby,“ míní profesor John Hardy z Londýnské univerzity.
Víno a čokoláda
Alzheimerova chortoba je diagnózou, kterou v posledních letech slýchají pacienti a jejich rodiny stále častěji. Není proto divu, že se na ni zaměřují výzkumné týmy z celého světa. V jejich studiích se tak objevují nejrůznější látky, které by mohly působit jako prevence této nemoci. A zmiňují i resvertatrol, jehož účinky vědci zkoumají už třicet let. Nachází se nejvíce ve slupkách modrých odrůd révy vinné, ale také v malinách a hořké čokoládě. Pokud je však podáván jako koncentrovaný preparát osobám s Alzheimerovou chorobou, dojde u nich ke zpomalení rozvoje tohoto onemocnění. To se projeví především na pomalejším mentálním úpadku.
„Resveratrol snižuje schopnost škodlivých molekul pronikat do tkáně mozku a vytvářet tam plak,“ tvrdí vědci z Georgetown University.
Podle neurologů se při Alzheimerově chorobě vytvářejí v mozku abnormální nánosy (plak) bílkovin, které poškozují neurony. A resvertatrol tento proces brzdí.
Revoluční tableta s resveratrolem podávaná dvakrát denně může výrazně zpomalit rozvoj Alzheimerovy choroby. Podle mezinárodního vědeckého týmu je to vůbec první lék, který přímo brzdí rozvoj tohoto onemocnění.
Sledujte nás na sociálních sítích: