Lidé si často chytrý telefon pečlivě střeží jako součást vlastního těla. A také ho berou na různá místa – na jídelní stůl, do postele či na záchod. Výsledkem toho je, že tento přístroj na sobě nese více nebezpečných bakterií a virů než špinavé záchodové prkénko. V případě, že ho člověk nosí v koženém pouzdru, jich je až sedmnáctkrát více než na toaletní míse.
Jinak podle nejnovějšího bakteriologického vyšetření průměrný telefon nese asi sedmkrát více bakterií a virů než místo, kde sedíme a vypouštíme stolici.
Právě proto, že většina lidí si bere telefon na záchod, kde ho z rukou a aerosolu vystřikovaného z toaletní mísy infikují střevní bakterie a viry, je doslova semeništěm zárodků. Telefon si totiž pravidelně omývá málokdo. Podle skotských odborníků ale hrozí rozvoj onemocnění jen ve vzácných případech, kdy si telefon od někoho půjčíme.
„V tuto část roku budou na telefonu také noroviry, ale většina mikrobiálních organismů bude identická s bakteriemi majitele, takže riziko přenosu onemocnění je malé. Co může být ale problémem, je půjčování a sdílení telefonu mezi jednotlivými lidmi, tam už je riziko infekce vyšší,“ míní profesor Hugh Pennington z University of Aberdeen.
Noroviry v zimních měsících vyvolávají epidemie střevní chřipky.
Mobil není sám
Že je mobilní telefon špinavější než záchodové prkénko, ukázalo již více výzkumů. Ovšem není jediný. Také další předměty, na které běžně saháme, obsahují bakterií a virů víc, než by nám bylo jistě milé. Na které si dát pozor především?
Jestli máte v domácnosti nějaký předmět, který očistě podrobujete skutečně jen výjimečně, je to nejspíš televizní ovladač. Ani na něj totiž nesaháme jen čistýma rukama, navíc díky tomu, že jej příliš neumýváme, mají mikrobi spoustu času a příležitosti pěkně se na něm zabydlet a množit…
Znáte ty historky o tom, jak někdo na vojně musel čistit záchody zubním kartáčkem? Nejspíš byste takový kartáček těžko vložili do úst. Jenže i zdánlivě čistý může obsahovat až 10 milionů bakterií (včetně těch, jež mají blíž k toaletě než zubní hygieně). A to především tehdy, máte-li spojenou koupelnu s toaletou a váš kartáček volně stojí na umyvadle v blízkosti záchodové mísy. Každé spláchnutí pak pro něj znamená sprchu plnou nejrůznějších mikrobů…
Hubka, která má zajistit, že je vaše nádobí dokonale čisté, může při nedostatečném čištění a nepříliš časté výměně za novou obsahovat 200 000krát (ne to není překlep, opravdu mluvíme o dvou stech tisících) více bakterií než sedátko vaší toalety. Zbytky jídla v kombinaci s neustálým vlhkem a teplem představují ideální podmínky. Upřímně, to není nic, co by mělo přicházet do styku s nádobím, ze kterého jíme…
Sledujte nás na sociálních sítích: