S přibývajícím věkem na člověka doléhají nejrůznější zdravotní neduhy. I statistiky ukazují, že nemocnost seniorů je v České republice velmi vysoká. Starší lidi trápí nejčastěji problémy s pohybovým aparátem, mění se totiž jejich tělesná schránka, snižuje se fyzická schopnost a výkonnost. Nikdo by se ovšem neměl smířit s rozšířeným tvrzením, že bolest ke stáří prostě patří.
S řadou nepříjemných bolestí si lze totiž poradit.
S určitým projevem bolesti se potýká až 83 % starších lidí. Pohybové obtíže přitom trápí celých 42 % seniorů, kteří bojují s bolestmi kostí a kloubů. Podle lékařů dokonce není skoro polovina osob starších 80 let schopna kvůli problémům s pohybem sejít ze schodů. Úbytek fyzických sil ke stárnutí patří, nicméně řadě problémů lze do určité míry čelit a bolesti předcházet nebo ji alespoň tlumit.
Klouby, svaly, záda...
Horší koordinace, menší síla a obratnost, potíže s chůzí nebo bolesti kloubů. To jsou hlavní příznaky doprovázející postižení pohybového systému.
„Seniorům ubývá svalové síly, jejich pohyby jsou stále pomalejší a celkově hůře reagují. Tělesné změny postihují i kosti, zvláště pak ženám po přechodu ubývá kostní hmota a kosti jsou křehčí a snadněji se lámou. Také klouby jsou méně ohebné a pružné a často jsou postiženy artrózou, což zhoršuje obratnost a pohyblivost,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák.
Další velmi častou nemocí pacientů starších 60 let je bolest v bederní oblasti zad, přičemž závažnost i četnost obtíží se zvyšuje s narůstajícím věkem. Pokud není bolest dostatečně léčena, bolest může vést k četným pádům, rapidnímu zhoršení schopnosti sebeobsluhy, ale i k poruchám spánku, psychickým poruchám či ke zhoršení rozpoznávacích procesů.
Nemávejte nad bolestí rukou
Rozvíjející se bolest není nikdy náhodná. Akutní bolest je varovným signálem, který organismus upozorňuje, že něco není v pořádku. U déletrvající chronické bolesti však již tento fyziologický mechanismus působí negativně na celý organismus a bolest se sama o sobě stává nemocí.
U seniorů se bolest často podceňuje. Pramení to z všeobecně rozšířeného názoru, že bolest k vyššímu věku zkrátka patří. Ano, doprovází ho, nicméně nikdy se nemá přehlížet, vždy se má řešit a zajistit tak staršímu člověku dostatečně kvalitní a důstojné stáří.
Bolest může někdy provázet i pocit strachu, omezení, úzkosti či tísně. To generuje další problémy – okolí těmto pocitům nerozumí, čímž se senior dostává do fyzické, ale i psychické izolace. Díky těmto faktorům pak bolest ještě více zesílí.
Zažeňte bolest nejen léky
Obecně lze mírné akutní bolesti tlumit volně prodejnými analgetiky nebo nesteroidními protizánětlivými léky, které ulevují od bolesti různého původu.
„Vzhledem k tomu, že se starší pacienti často léčí pro různé choroby, je vhodné, aby se o užívání léků proti bolesti poradili s lékárníkem nebo svým ošetřujícím lékařem,“ upozorňuje MUDr. Lazák.
Řadě pohybových obtíží lze do určité míry předcházet, a to pravidelným cvičením. Důležité je posilovat svaly trupu, břicha a zad, protože tím zpevníte svalový korzet a zlepšíte držení těla. Cvičení stehenních a hýžďových svalů zase posiluje kolenní vazy, což ulevuje při bolestech kolen. Důležité je také cvičení obratnosti a pohyblivosti kloubů, senioři by proto měli každé ráno a večer pravidelně cvičit protahovací cvičení kloubů a snažit se při něm o maximální možné protažení. Pravidelné posilování svalů pomáhá bojovat s úbytkem svalové hmoty.
Pokud posilovacím cvikům neholdujete, se ztrátou svalové hmoty se dá bojovat i prací na zahradě, procházkami nebo výlety do přírody. Posílené svaly snižují zátěž vyvíjenou například na postižený kloub, pohyb zrychluje spalování živin, prohlubuje dýchání, a tak dodává více kyslíku buňkám a tkáně se lépe prokrvují a hojí. Myslet byste rovněž měli na své kosti, jejich kvalitu lze ovlivnit zejména stravou. Osteoporóze lze předcházet dostatečným příjmem vápníku, vhodné je i opatrné slunění a malé dávky vitaminu D.
Sledujte nás na sociálních sítích: