Zaznamenáváte u svých příbuzných skřípání zuby, když se v noci uloží ke spánku? Nebo vás trápí časté bolesti hlavy či potíže se zuby? Možná jste to vy, kdo jimi v noci skřípe.
Bruxismus
Bruxismus je odborný název pro skřípání zubů, které, kromě toho, že obtěžuje spoluspáče, může přinést řadu zdravotních obtíží. Skřípání zubů spouští stahy žvýkacího svalstva, které mnohdy vyvolává nějaké podráždění ústní dutiny nebo při změnách, kterými prochází čelistní kost, například při prořezávání zubů. Často se tedy se skřípáním zuby setkáme u menších dětí.
Někdy pomůže čas
Ve většině případů bruxismus s postupem věku vymizí, není tomu tak ale vždy. Problémem lidí, kteří zuby skřípou nebo hlasitě cvakají, je neúměrné obrušování plochy zubů a dochází k porušování jejich skloviny. Zuby se poté snáze kazí a jsou citlivé. Ničí se také čelistní kloub, ve kterém následně můžeme zaznamenávat nepříjemné lupání, a postižený také častěji trpí bolestmi hlavy.
Mocná psychika
V případě, že skřípáním zubů trpí dospělý, často se tak děje, pokud je v nějakém psychickém napětí či úzkosti. Stahy žvýkacích svalů totiž mohou být následkem špatného psychického stavu, se kterým se spáč potýká.
Čtěte příbalové letáky
Vliv na skřípání zubů mohou mít i některé léky, které obsahují stimulační látky. Ty po požití následné skřípání ještě více zhoršují. Proto se o případném používání podobných léků poraďte s lékařem nebo lékárníkem.
Léčba není
Bruxismus nelze přímo léčit, za zkoušku však stojí různé masáže, muzikoterapie před spaním či kurz, na kterém vás naučí celkovému uvolnění a relaxaci, abyste uměli své tělo uvést do maximálního stavu pohody, než ulehnete do postele.
Existují také speciální ústní dlahy, které před spaním vložíte do úst a ty poté zabraňují opotřebování skloviny nebo i samotnému skřípání. Pokud víte, že v noci skřípete zuby, navštivte svého zubaře, který vám pomůže situaci řešit a zkontroluje stav vašeho chrupu. Je také schopen vám vyrobit ústní dlahu přímo na míru.
Sledujte nás na sociálních sítích: