Už více než sto let používají kuchaři k ochucování jídel glutamát. Je to sůl aminokyseliny, která se nachází v řadě potravin bílkovinné povahy. Glutamát zvýrazňuje chuť pokrmu, takže si jím pomáhají především kuchyně s horší kvalitou pokrmů. Ale pro asijskou kuchyni je typickou příchutí z historického důvodu. Nicméně v posledních letech se stal glutamát zdravotním strašákem a řada lidí dbajících na zdravou výživu se mu vyhýbá. Japonští vědci však zjistili, že jeho konzumace může pomáhat lidem s demencí.
Glutamát je totiž sodnou solí kyseliny glutamové, která je nejdůležitějším neuropřenašečem v našem mozku. Bez kyseliny glutamové by mozek nebyl schopen přenášet signály a informace.
Aktivovaný mozek
Japonští vědci experimentálním výzkumem u dvou set pacientů s demencí zjistili, že denně podávaný glutamát souvisel se zlepšením jejich paměti. Přitom průvodním symptomem demence je výrazné zhoršení paměti.
„Zdá se, že glutamát může aktivovat hippokampus a zlepšit paměť,“ tvrdí neurologové z Univerzity Tottori.
Škodí, nebo pomáhá?
Jejich studie ale nepopisuje přesně neurologický princip účinku. Je tedy nezbytné provést další výzkumy k prokázání vztahu mezi konzumací glutamátu a zlepšením verbální paměti a časové orientace.
Glutamát je zmiňován v posledních letech jako škodlivá látka přidávaná do potravin. Neexistují ale tvrdé důkazy o tom, že by zdraví člověka poškozoval. Jeho podávání dětem do tří let se ale obecně nedoporučuje. A některé výzkumy naznačují, že glutamát tlumí vnímání sytosti, takže lidé mají tendenci přejídat se pokrmy obsahujícími tuto látku, což vede k obezitě.
Sledujte nás na sociálních sítích: