Těžké péřové duchny, pod nimiž se člověk sotva hnul, dnes vystřídaly lehoučké hřejivé přikrývky, které člověk na těle sotva cítí. Jenže to může být ve stresující moderní době nevýhoda a jeden ze slabých článků řetězce vedoucího k nespavosti. Podle amerických vědců totiž těžká přikrývka snižuje stresové hormony v krvi, zbavuje úzkosti a pomáhá usnout.
A to především tím, že pomáhá do těla vylučovat spánkové hormony. Rovnoměrné zatížení celého těla přikrývkou má přímý fyziologický i nepřímý psychologický účinek.
Američtí a švédští vědci potvrdili, že změnou přikrývky a její výměnou za těžký typ se zlepší kvalita spánku jak v objektivních měřítcích (délka spánku), tak subjektivních (pocity po probuzení). Těžká přikrývka uklidňuje tělo a snižuje hladinu kortizolu v krvi, zvyšuje naopak hladinu melatoninu (hormonu spánku) a serotoninu – hormonu dobré nálady. Těžká pokrývka také zpomaluje srdeční činnost. To vše dohromady nahrává snadnějšímu usnutí a kvalitnějšímu spánku.
„Těžká pokrývka zajistí delší spánek s menším počtem rušivých pohybů,“ tvrdí autoři ze Švédska a Massachusetts.
Proč je spánek tak důležitý
Také vám přijde, že se o spánku mluví v posledních letech víc než kdy jindy? Není divu! Nic totiž neovlivní v životě člověka zdraví tak výrazně jako kvalita spánku. Tvrdí to vědci z Warwicku po sledování třiceti tisíc osob po dobu čtyř let. Změna kvality spánku totiž ovlivní celkové zdraví a kondici rychleji a výrazněji než změna jakéhokoli jiného prvku životního stylu. A přitom spát zdravě je také metoda nejlevnější.
Změnit jídelníček, začít víc cvičit a další aspekty stojí vždy více než začít kvalitně a dostatečně dlouho spát.
„Nejde přitom jen o délku spánku. Největší přínos pro zdraví plyne ze zlepšení kvality vašeho spánku. Je to nejúčinnější, nejjednodušší a nejlevnější metoda, jak si zlepšit celkové zdraví,“ tvrdí vědci z University of Warwick.
Nespavost a nekvalitní odpočinek velmi výrazně zvyšují riziko předčasného úmrtí a rozvoje mnoha nebezpečných chorob.
„Blahodárné účinky lepšího spánku se týkají všech a nikoli jen těch, kteří spí extrémně špatně a vyžadují intenzivní léčbu nespavosti,“ dodává doktorka Nicole Tangová z Warwicku.
Sledujte nás na sociálních sítích: