Rádi si zapálíte, když máte na záchodě dlouhou chvilku, či po cestě z práce, při jízdě autem? Věděli jste, že kouření v malých prostorách poškozuje vaše zdraví mnohem rychleji?
Mnohonásobná koncentrace
Vykouření cigarety uvnitř automobilu nebo v místnosti o velikosti běžné „panelákové“ toalety, zvyšuje množství škodlivin ve vzduchu až jedenáctkrát! Za předpokladu, že si otevřete okénko, snížíte koncentraci škodlivin na „pouhý“ sedminásobek. Přesto se stále najdou tací, kteří kouří v autě i za přítomnosti vlastních dětí.
Radiace
Tabákový kouř obsahuje 5000 různých chemických látek, přičemž drtivá většina z nich je jedovatá. Minimálně 64 z nich jsou karcinogenní látky, způsobující rakovinu. Cigareta obsahuje dokonce i radioaktivní polonium! Za každou krabičku cigaret, kterou vykouříte v uzavřeném prostoru, se vystavujete stejné dávce záření, jako při rentgenu plic.
Rizika v procentech
Pokud jste milovníkem cigaret, asi vás nepotěší, že riziko mozkové mrtvice u kuřáků stoupá neuvěřitelných 82 %. O celých 25 % více vám hrozí, že vás postihne infarkt nebo rakovina plic a velká část kuřáků si
„vypěstuje“ onemocnění astmatem nebo rakovinou dutin.
Horší je to ale s dětmi, které jsou našemu cigaretovému kouři vystavovány. U dětí kuřáků jsou mnohem častější infekce dýchacích cest, třikrát častěji trpí záněty středouší, kašlem či zahleněním dutin.
Raději venku
Mnoho kuřáků se ve snaze chránit ostatní obyvatele domácnosti od zápachu z kouře zavírají právě na záchod. Bohužel, ani tím, že si půjdete zapálit do jiné místnosti v bytě, nevyřešíte přítomnost škodlivin po celé jeho ploše. Zplodiny z cigaret se totiž do bytu dostanou, i když kouříte například na balkoně. Pokud si cigaretu nedokážete odpustit, je v tomto případě mnohem lepším řešením jít kouřit ven.
Stejné je to u kouření v autě. Škodlivé látky se drží v potazích a polstrování, které jsou nasáklé zápachem a rakovinotvornými látkami. Pokud ve vašem autě vozíte děti nebo osoby, které nekouří, měli byste k nim být ohleduplnější.
Sledujte nás na sociálních sítích: