Západní populace extrémně nadužívá antibiotika. Léčí jimi nezávažné infekce, takže ty nebezpečné se stávají rezistentní a lékaři proti nim nemají účinné medikamenty. Britští vědci z Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu vyzvali veřejnost, aby si nenechávala předepisovat antibiotika na každý kašel a rýmu, ale využila účinný přírodní prostředek med či bylinkový čaj.
„Pokud má někdo rýmu, bolest v krku a kašel, očekáváme, že takový kašel se spraví do dvou či tří týdnů a antibiotika nejsou potřeba,“ tvrdí doktorka Tessa Lewis z Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu.
Pokud kašel neustupuje a zhoršuje se, a navíc se dostaví horečka, je na místě návštěva lékaře a užití antibiotik. Ve většině případů ale pomůže bylinkový čaj a med.
Podle Národního institutu pro zdraví a klinickou kvalitu pomůžou krom medu také přípravky obsahující pelargonii, guaifenesin či dextrometorfan, které účinně léčí symptomy kašle.
„Rezistence vůči antibiotikům jsou obrovským problémem a musíme aktivně potlačovat nadužívání těchto léků. Užívání antibiotik v případě, že je člověk nepotřebuje, zvyšuje jeho riziko rozvoje vážných infekcí, které nelze léčit snadno,“ tvrdí doktorka Susan Hopkins z britského úřadu Public Health England.
Rady babiček, které stále pomáhají
Říkáte si, že byste med rádi proti kašli užívali, ale bohužel z nějakého dlvodu (např. alergie) prostě nemůžete? Nemusíte smutnit, naše babičky znaly i další osvědčené recepty, jež vám pomohou zbavit se nepříjemného kuckání!
V boji proti kašli je učiněný Superman i docela obyčejná brambora. Dva až tři kousky uvařte a rozdrťte je vidličkou. Nechte lehce vychladnout (záleží na tom, jakou teplotu na pokožce snesete) a zabalte je do bavlněné utěrky. Balíček přiložte k hrudníku na takových deset minut. Opakujte minimálně dvakrát denně.
Že jste skeptičtí i k obkladu z brambor? Pak zkuste mast z majoránky. Věřte, že ta není jen tak obyčejné koření. Má uklidňující schopnosti a s „chrchlákem“ zatočí stejně dobře jako se zánětem průdušek. Máte doma sušenou nať? Pak jste zachráněni. Jednu lžíci minutu povařte s kapkou červeného vína. Další ingrediencí je menší hrudka bambuckého másla, ale pokud ho zrovna nemáte „na skladě“, použít se dá i to obyčejné, popřípadě vazelína. Přeceďte a vzniklou mastičkou potírejte několikrát denně oblast hrudníku.
Přidejte do své stravy i česnek, který vám také může přinést úlevu od protivného kašle. Toto silně aromatické ochucovadlo má vynikající protizánětlivé vlastnosti, hodně podobně je na tom i cibule. Mimochodem, ta vás navíc obohatí i o vitamin C, což je jen ku prospěchu věci.
Sledujte nás na sociálních sítích: