Abstinenti mají sice o něco nižší riziko rozvoje rakoviny různých druhů, ale s ohledem na zdraví srdce a cév jsou na tom hůře než lidé, kteří si dopřejí občas skleničku lihových nápojů. A podle vědců z Londýnské univerzity jsou také v nevýhodě s ohledem na rozvoj demence. Lidé abstinující ve středním věku onemocní Alzheimerovou chorobou či jiným neurodegenerativním onemocněním výrazně častěji než střídmí konzumenti alkoholu.
Celoživotní abstinence zvyšuje riziko o sedmašedesát procent, abstinence ve středním věku o pětačtyřicet procent. Ale osoby, které vypijí týdně více než sedmičku vína či šest piv, jsou ohroženi demencí také více. V podstatně nejhůře na tom jsou abstinenti a těžcí alkoholici.
„Dokázali jsme tímto výzkumem, že dlouhodobá abstinence a nadměrná konzumace alkoholu můžou zvýšit riziko rozvoje demence,“ tvrdí autoři z Londýnské univerzity na stránkách British Medical Journal.
Podle doktora Sevila Yasara z Marylandu, který na výzkumu spolupracoval, ale nejvíce snižuje riziko demence konzumace červeného vína.
„Víno krom alkoholu obsahuje polyfenoly, které chrání nervovou tkáň před neurodegenerativními a cévními změnami, chrání také srdce a cévy před záněty a snižují srážlivost krve a změny v hladině krevních tuků,“ vysvětluje doktor Yasar, proč je dobré dát si denně deci červeného.
S jídlem, nebo bez?
O tom, že červené víno může pozitivně působit na srdce a cévy, jsou přesvědčení také američtí kardiologové. Tvrdí, že každodenní střídmá konzumace alkoholu snižuje riziko rozvoje srdečně-cévních onemocnění a prodlužuje život. Nikdy však nesmí člověk zvýšit denní dávku konzumace nad jeden až dva drinky. A upozorňují, že alkohol v jakémkoli množství zvyšuje riziko rakoviny.
„Zdraví dospělí, kteří vypijí týdně od tří do čtrnácti alkoholických nápojů, jsou ohroženi předčasným úmrtím na choroby oběhové soustavy o pětinu méně než abstinenti,“ tvrdí kardiologové z Washingtonu D.C.
U žen je přitom účinek alkoholu silnější (až pětadvacet procent) než u mužů (třináct procent). A při nadměrné konzumaci alkoholu je naopak riziko předčasného úmrtí o pětadvacet procent vyšší ve srovnání s abstinenty.
Sledujte nás na sociálních sítích: