Dovolená v exotických zemích vás může připravit o zdraví. Jak se ochránit?

Léto už je v plném proudu a s ním i dovolené a cesty do teplých krajin. Chystáte se do exotiky a přemýšlíte, jak se na cestu nachystat a co si zabalit s sebou? Nedostatečná příprava vás může stát to nejdůležitější – vaše zdraví.

Rizika spojená s cestováním se netýkají jen ohrožených skupin, jako jsou děti nebo senioři, hrozí všem. Nejčastěji cestovatele postihuje nevolnost, alergie a střevní potíže. Mohou se ale také potýkat se západonilskou horečkou, horečkou dengue, malárií či pneumokokovými infekcemi, jejichž následky bývají v mnoha případech fatální.

Nebezpeční hrozí jak v exotických zemích, tak i v mezi Čechy oblíbených destinacích, jako je Tunis či Egypt. Řada exotických nemocí, které přenáší hmyz, se už ale objevila i v Evropě. Je velmi důležité si cestu pečlivě naplánovat a zjistit si, jaká očkování jsou do dané destinace vyžadována. Právě očkování je mnohdy jediná prevence proti možným komplikacím.

Ochrana v injekci

První rizika však lidem hrozí již v letadle. Na letištích i uvnitř letadla dochází ke kontaktu velkého množství lidí z různých zemí i etnických skupin. Všichni mohou být nosiči infekce a každý na ni může reagovat jinak. Nebezpečné mohou být bakteriální infekce, které se šíří vzduchem, např.  pneumokokové infekce.  O jak závažnou infekci jde, ilustrují statistiky z loňského roku, kdy bylo v České republice zjištěno 444 případů invazivního pneumokokového onemocnění (IPO), z toho 79 pacientů infekci podlehlo. Nejlepší prevencí pneumokokových nákaz je očkování, a to ve všech věkových kategoriích. Lidé nad 65 let věku mají očkování zcela zdarma, u dětí je očkování hrazeno za podmínky, že aplikace všech dávek základního schématu proběhne do 7. měsíce věku dítěte a 1 dávky přeočkování do 15 měsíců věku.

Před cestou do rozvojových zemí je vhodné se nechat očkovat např. proti břišnímu tyfu nebo vzteklině a dalším nebezpečným infekcím. Rozhodně se vyplatí navštívit specializované očkovací centrum a o očkování pro danou destinaci se poradit s odborníky.

V posledních letech se u nás také stále častěji objevuje horečka dengue, což je původně tropická nemoc.  Podle Státního zdravotnického ústavu se v roce 2017 v Česku vyskytlo 57 případů tohoto onemocnění. K nejčastějším příznakům patří horečka, bolesti hlavy, kožní vyrážka podobná spalničkám a bolesti svalů a kloubů. Jedná se o nejvýznamnější virovou infekci přenášenou komáry. Jedinou ochranou je odpudit komáry tygrované, kteří nemoc přenášejí. Ti se vyskytují už i v Evropě, hlavně v jižních zemích. Objeveni byli i na jižní Moravě. Lékaři proto důrazně radí chránit se repelenty.

Pozor na potraviny

V méně rozvinutých zemích nezapomeňte také na zásadu nejíst nic, co není tepelně zpracované nebo co jste si před požitím neumyli. Neměli byste zde konzumovat led ani či vodu z kohoutku.

Nejlepší způsob dezinfekce vody je její vaření po dobu jedné minuty nebo pořízení filtrační láhve. Neoloupané ovoce, syrová zelenina, nepasterizované mléko a mléčné produkty (např. sýry) a nedovařené maso nebo ryba mohou být taktéž kontaminované a je třeba se jim vyhnout.

„Významným rizikem je také návštěva rodiny a přátel v cizině, tento druh cesty totiž nezřídka vede k podcenění zdravotní přípravy před odjezdem,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

Užitečné tipy, jak chránit zdraví

Nebezpečné onemocnění hrozí i při kontaktu se zvířaty. Infekčními původci mohou být promořena i roztomilá mláďata. Na pláži, kde se volně pohybují psi, si nelehejte přímo na písek, ale použijte osušku nebo podložku.

Pozor byste si měli dát i na fontány a další vodní zdroje vytvářející vodní aerosol. Nepouštějte vodu z kohoutku silným proudem. Vodu ze sprchy nechte nejdříve odtéct a nekoupejte se ve stojaté sladké vodě.

Vyhýbejte se nadměrným fyzickým výkonům, zejména v teple, vlhku, ve vysoké nadmořské výšce nebo na přímém slunci. Dále také nadměrnému slunění. U sebe vždy mějte dostatek tekutin, které nemají odvodňovací účinek.

Co nejčastěji si myjte a dezinfikujte ruce a omezte jejich podávání.  

Pokud užíváte dlouhodobě léky, opište si názvy účinných látek a dávkování. Dostatečnou zásobu užívaných léků si sbalte do příručního zavazadla. Vždy musíte počítat s možným zpožděním letů nebo velkého zavazadla odbaveného do podpalubí. Nezapomeňte ani na cestovní lékárničku.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
199 Příspěvků
Poslední příspěvek 0:03
19 Příspěvků
Poslední příspěvek včera
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat