Období letních dovolených je konečně tady. S dlouhým cestováním do vysněné destinace se však mohou pojit i nepříjemné problémy. Někdo se potýká s nevolnostmi během letu nebo dlouhé jízdy autem, jiného zase trápí oteklé nohy.
Jak si mohou pasažéři i řidiči při dlouhé cestě ulevit díky přírodním pomocníkům?
Proti nevolnosti v autě
Nevolnost a bolesti žaludku patří k nepříjemnostem, se kterými se během letu nebo nerovné a dlouhé cesty autem či autobusem potýká mnoho lidí. Roli může hrát i velmi horké počasí, jež často v dopravních prostředcích panuje a často vede k přehřátí organismu. Při dlouhých cestách proto nesmíme zapomenout na dostatečný příjem tekutin. Případné akutní zažívací problémy poté účinně zklidní směs hořce žlutého a puškvorce.
„Hořec žlutý a puškvorec harmonizují střevní systém a podporují správné trávení,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Také pupeny některých stromů jsou bohaté na živiny známé pro své příznivé účinky na podrážděný žaludek. Využít lze například tinktury z pupenů borůvek či brusinky. Komplexní péči o trávicí soustavu poté nabízí bylinný přípravek, který kromě hořce žlutého a puškvorce obsahuje také čekanku, mátu a lékořici.
Kombinace těchto bylin podporuje a zklidňuje trávicí systém, příznivě ovlivňuje žaludek a napomáhá i při plynatosti. Pokud chceme předejít nevolnostem, je velice vhodný prostředek z pupenů lípy.
Úleva pro oteklé nohy
Dlouhé sezení v jedné poloze a horké počasí mohou obzvláště ženy pociťovat v podobě oteklých nohou. Náchylnost k otokům končetin souvisí s nesprávně fungujícím lymfatickým systémem a je nutné ji řešit dlouhodobým a cíleným čištěním lymfy. Po příjezdu na dovolenou si ale přesto můžete díky bylinám částečně ulevit.
Skvělým pomocníkem je například koncentrát do koupele pro lymfatický systém nebo bylinný sprej s obsahem echinacey, túje, tužebníku, chmelu, gotu-koly a pelargonie. Tyto bylinky pomáhají odvádět z těla škodliviny a napomáhají udržovat metabolickou rovnováhu. Sprej se nanáší na navlhčenou pokožku, nechá se působit a poté se osprchuje, použít ho tedy můžete pohodlně i na dovolené.
Pro klidný spánek
Dlouhé cesty na dovolenou jsou často spojeny s nočními přejezdy. Ne každý ale umí v dopravním prostředku usnout a dostatečně zregenerovat tělo. Někteří jedinci pak nespavostí trpí po celou dobu zájezdu, kdy nejsou ve vlastní posteli. Zdravý spánek podpoří například kozlík, jenž přispívá též ke zklidnění nervového systému při stresu a podráždění.
K dalším bylinným prostředkům podporujícím zklidnění organismu a spánek patří třezalka, lípa a bakopa. Účinnou kombinaci bylin pak představuje přípravek obsahující mučenku, třezalku, kozlík, chmel, srdečník, hloh, meduňku a jmelí. Právě mučenka či chmel navozují klidný spánek a napomáhají duševnímu uvolnění, meduňka pak příznivě ovlivňuje oběhový systém a celkově zklidňuje organismus. Srdečník zase pomáhá udržovat správnou funkci srdce, cév a nervového systému.
Praktickým pomocníkem na cesty pak může být i bylinný sprej na zklidnění a nervy.
Povzbuzení nejen za volantem
Cestování autem je náročné obzvláště pro řidiče. Ti totiž na rozdíl od ostatních členů posádky usnout rozhodně nesmějí. K povzbuzením během dlouhé cesty lze ovšem přírodní produkty rovněž využít.
„Při únavě organismu a vyčerpání může pomoci například eleuterokok, lidově zvaný čertův kořen, který je znám především v tradiční čínské medicíně. K posílení koncentrace a mentální paměti pak slouží také bacopa a šišák,“ doporučuje Jarmila Podhorná, která se zabývá výrobou bylinných produktů.
Pozor na letní virózy
Ani v letních měsících se nám nevyhýbají virózy, doprovázené bolestí v krku, rýmou či kašlem. Obzvláště jedinci pohybující se v klimatizovaných prostorách mohou z nárazových změn teplot snadno onemocnět. Pokud si tak nechcete nechat zkazit dovolenou, sbalte si na cestu osvědčené pomocníky.
Příznivým vlivem na dýchací cesty jsou známé tinktury z lichořeřišnice či česneku. Proti rýmě je vhodné použít bylinný sprej usnadňující dýchání. V boji proti kašli zase může pomoci divizna velkokvětá. Ta obsahuje třísloviny, flavonoidy a saponiny, které zklidňují podrážděné dýchací cesty, mají blahodárný vliv na sliznice dýchacího traktu, ředí hlen, čímž usnadňují vykašlávání, a mají zároveň ochranný efekt, který brání vysychání sliznice. Nejen proti virózám, ale například i proti průjmu pak vyzkoušejte tinkturu z grepu.
Sledujte nás na sociálních sítích: