Ruce. Většinou se o ně člověk stará, když strádají, jsou suché, vrásčité nebo jim chybí manikúra. Víte ale, že z jejich vzhledu a chování se dá ledacos vyčíst o zdravotním stavu? Na které příznaky onemocnění byste si i vy měli dávat pozor?
Ne, nemusíte být odborníkem na ruce, abyste z nich mohli věštit. Řeč však není o budoucnosti, ale o stavu vlastního zdraví. Co by vám neurologové, kardiologové a dermatologové chtěli říct? Dejte ruce před sebe!
Slabý stisk ruky
V podnikání, když druhému podáte ruku stylem „leklá ryba“, dojem neuděláte. Ovšem i v lékařství stejný jev představuje problém. Velmi mírný stisk ruky v kombinaci s pomalou chůzí ve skutečnosti může představovat vyšší riziko úmrtí na srdeční onemocnění, a to hlavně u starších pacientů. Aspoň tak to vyplývá ze zprávy z roku 2016, která se objevila v Mezinárodním kardiologickém časopise.
Červené hrbolky, vyrážka nebo puchýře
Červená vyrážka na ruce nebo zápěstí může zvěstovat alergii na nikl – stejně jako puchýře. Citlivost na nikl je podle odborníků jednou z nejčastějších příčin alergické kontaktní dermatitidy. Ostatně, spousta předmětů, které se dotýkají vaší pokožky, obsahují nikl: náramky, hodinky, prstýnky, dokonce i mobilní telefony. Věděli jste ale, že můžete mít vyrážku i z potravin? Nikl se podle dermatologů vyskytuje ve fazolích, čokoládě, arašídech, sóje či ovesných vločkách.
Brnění a necitlivost
Mnoho lidí zažívá noční brnění nebo necitlivost rukou, protože spí s ohnutým zápěstím. Tento ohyb poškozuje nervy a svaly a přispívá k výskytu karpálního tunelu. Existuje však spousta jiných důvodů pro pocit necitlivosti a brnění. Můžete například trpět dočasným mravenčením v prstech, které se objevuje při nervozitě. Nutno však také dodat, že jakýkoli náhlý příznak necitlivosti v paži nebo ruce může signalizovat i mrtvici. (V takovém případě ihned volejte lékaře.)
Nezvladatelný prst
Stalo se vám někdy, že vám prst vyskočil, nešel ohnout nebo narovnat? Tento jev se nazývá stenózní tenosynovitida. Jedná se o zánět ruky v oblasti šlach-vazu. Kdokoli se s něčím takovým může setkat, ovšem v ohrožení jsou hlavně lidé se zánětlivými formami artritidy, onemocněním štítné žlázy a diabetem, stejně jako osoby, které hodně používají své ruce k práci.
Puchýřky plné hnisu
Psoriáza je chronický autoimunitní stav, kvůli kterému se doslova můžete uškrábat. Psoriáza přitom může být spojena s artritidy a kardiovaskulárním onemocněním.
Ruční třes
Někdy třesoucí se ruka představuje pouhou reakci na vypětí a stres, nedostatek spánku či nadmíry kofeinu, jindy může být známkou neurologických onemocnění. V tom horším případě se jedná o Parkinsonovu chorobu.
Sledujte nás na sociálních sítích: