Často vás bolí klouby a už jste vyzkoušeli snad všechny volně dostupné mastičky i doplňky stravy a nic z toho vám nepomohlo? Možná není viníkem kloubní onemocnění jako takové. Mnoho lidí trpí hypermobilitou, která rovněž dokáže člověka pěkně potrápit. Otestujte se s námi.
Co je to hypermobilita?
Hypermobilita není nemoc. Je to stav, při kterém jsou klouby více pohyblivé, než je běžné. Příčina hypermobility není přesně objasněna, může vznikat nevhodnou sportovní zátěží v dětství nebo přetěžováním těla v dospělosti, ale bývá i dědičná. Mnoho lidí se s hypermobilitou již narodí.
Jak jste na tom vy?
Rotace hlavy
Otočte hlavu postupně na jednu a pak na druhou stranu. Pokud úhel přesahuje 80 stupňů, jedná se o hybermobilitu daného kloubu.
Ramena
Obejměte paží svoji šíji. Pokud vaše prsty končí na trnech krčních obratlů a nedosahujete až za ně, je to v normě.
Lokty
Natáhněte ruce a sledujte lokty. Pokud se prohnou až za úroveň roviny, loketní kloub bude nejspíš hypermobilní.
Trup
Předkloňte se a snažte se dotknout země. Při normálním rozsahu byste se měli dotýkat prsty. Pokud položíte na zem bez problému celé dlaně, jedná se již o hypermobilitu.
Kyčle
Klekněte si na zem a posaďte se na paty. To by neměl být problém. Poté se zkuste posadit mezi ně rovnou na zem. Pokud s tím nemáte problém, kyčelní kloub je více pohyblivý, než by měl.
Kolena
Kolena by se při napnutí neměla prohýbat směrem dozadu, aby se dala pohyblivost kolenního kloubu považovat za normální.
Co s tím?
Lidé s hypermobilitou by se měli zaměřit na posilování. Strečinku neboli protahování by se však měli vyvarovat, protože tato aktivita rozsah kloubů zvětšuje.
Těm, co mají hypermobilní klouby, se nedoporučují sporty, jako je balet, umělecká a sportovní gymnastika, krasobruslení, aerobik a další švihové sporty.
Naopak velmi pozitivní vliv na hypermobilitu má posilování svalstva. Svaly by se měly procvičovat bez činek. Vhodnější je cvičení pomocí vlastní váhy, fitness gum či pružin. Výborným sportem je například pilates.
Sledujte nás na sociálních sítích: