Čistý domov rovná se bezpečný domov? Nenechte se zmást! Úklidové prostředky, především ty chemické, tělu ubližují stejně jako 20 vykouřených cigaret denně! Proč?
Pravidelně drhnete pracovní desky v kuchyni chemickými přípravky, toaletu zbavujete vodního kamene s pomocí štiplavé dezinfekce, na jejímž obale stojí zmínka o bezpečné manipulaci. Při kontaktu s pokožkou totiž může dojít k jejímu poleptání! No ale co? Toaleta musí být čistá, umyvadlo je nutné přeleštit, a co se týče podlahy, tak u té to začíná i končí. Všechny bakterie a nečistoty musí pryč! Koneckonců, ochrana rodiny je na prvním místě. Nebo snad ne?
Čistota – půl zdraví?
Ve skutečnosti existuje spousta důvodů, proč se domnívat, že výrobky pro čištění domácností škodí zdraví. Nejnovější příklad? Dlouhodobé vystavení účinkům chemických přípravků zvyšuje riziko poškození plic, které je podobné vykouření 20 cigaret denně. Jak se na něco takového přišlo?
Studie, kterou publikoval časopis American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, přinesla šokující poznatky. Norští vědci si totiž vzali na paškál produkty domácího čištění včetně sprejů a dalších čisticích prostředků. Ačkoli se studie nezabývala dopady produktů na riziko rakoviny plic, snažila se zjistit, jak čisticí prostředky poškozují plíce a ovlivňují jejich funkce.
Denní rutina, která zabíjí
První studie svého druhu o domácích čistících produktech se zúčastnilo 6 000 žen, které po několik let zapisovaly, jak často uklízí a které prostředky používají. (Samozřejmostí studie byly zdravotní testy provedené před a po experimentu.) Prokázalo se, že úklid prováděný častěji než dvakrát týdně významně poškozuje plíce.
Vědci předpokládají, že dráždivé složky čisticích prostředků způsobují poškození různými způsoby, včetně dysfunkce imunitního systému, zánětu sliznic a poškození dýchacích cest na buněčné, strukturní a tkáňové úrovni. Výzkumníci to přirovnali ke stavu, jako když po dobu 10 až 20 let kouříte 20 cigaret denně! U zkoumaných žen se zároveň objevila dermatitida, astma, rýma, bolest v krku, kašel, oční výtoky a podrážděnost dýchacích cest.
Pokud tedy nedáváte přednost šetrnějším prostředkům, jako třeba jedlé sodě, octu či citronové šťávě, vyvarujte se aspoň úklidu s pomocí sprejů. Pokud je musíte použít, rozstřílejte malé množství nejprve na látku, abyste snížili počet malých kapiček, které dýcháte. Při úklidu také používejte mikrovlákno, vodu a ochranné rukavice.
Sledujte nás na sociálních sítích: