Léčbu pomocí zvířat využívají lidé odpradávna. Pokud jste někdy strávili čas se psem, kočkou, koněm nebo jiným přátelským zvířetem, pravděpodobně máte alespoň představu, jak pozitivní může být interakce mezi člověkem a zvířetem. Léčit nás ale nemusí pouze ti čtyřnozí.
Pomoc štěkajících mazlíčků: Canisterapie
Je metoda podpůrné terapie, která využívá pejsky pro rehabilitaci tělesně či mentálně postižených, lidí trpících psychickými poruchami, depresí nebo pro ty, kteří se jednoduše cítí opuštěně. A těší se skvělým výsledkům. Tato forma terapie je ve světě již hojně rozšířená. Samotná přítomnost zvířete má velmi pozitivní účinky, kromě toho terapie dokáže například aktivovat paměť, komunikaci, schopnost učení a také je vynikajícím pomocníkem při rozvoji motoriky, ať už jemné nebo hrubé. Často canisterapie pomáhá autistům, kdy se prostřednictvím pejsků učí pacienti navazovat lepší kontakt s okolím.
Koňská síla v praxi: Hipoterapie
Použití koní v oblasti rehabilitace, je již dnes také velmi známé. V tomto případě jde spíše o pomoc lidem s fyzickými poruchami, ať už vrozenými či vlivem úrazů apod. Podstatou léčby je jízda na koňském hřbetě a vnímání pohybu vznikajícím při jeho chůzi. Pacientovi tak pomáhá naučit se lépe ovládat svoji rovnováhu a postupně je možné docílit velkých pokroků při návratu koordinace a hybnosti tam, kde byla omezena. Jízda na koni učí nejen rovnováze, ale také soustředění, citlivému přístupu a toleranci.
Když pomáhá kočka: Felinoterapie
Využívá kontaktu s kočkami a svými účinky se podobá canisterapii. Cílem terapie je především odbourání stresu, navázání citových vazeb a pozitivně působí na psychický i fyzický stav pacienta. Kočky mívají zvláštní povahu, kdy na rozdíl od psů samy dají najevo, kdy už mají kontaktu s člověkem dost. Učí tím pacienty toleranci a ohleduplnosti. Tuto metodu je možné uplatnit například u dětí s poruchou chování.
Neobvyklí léčitelé: Larvoterapie
Už z názvu plyne, že v tomto případě se jedná o léčbu pomocí červů. Tyto larvy, vypěstované speciálně pro léčbu špatně hojících se ran používají už i některé tuzemské nemocnice. Larvy se aplikují například na proleženiny či bércové vředy a zbavují pacienta odumřelé kůže. Pojídáním špatné tkáně urychlují proces hojení. Tato metoda má skvělé výsledky a praktikuje se již odpradávna.
Včelí uzdravování: Apiterapie
U apiterapie jde o léčbu včelím jedem, který je výborným lékem pro pacienty trpící artritidou či revmatem a také výrazně snižuje hladinu cholesterolu. Jed se do těla aplikuje přímo včelím bodnutím. Tato terapie není však pro každého. U lidí s alergií na včelí jed je tolerance nulová.
Z historie až do 21. století: Hirudoterapie
Tohle není žádná novinka. Léčba pomocí pijavic má kořeny hluboko v dobách středověku a dodnes jsou stejně dobrými pomocníky. Pijavice sají krev a kromě toho vypouští sliny, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. Dokážou nám pomoci při problémech s křečovými žilami, hemoroidy, vysokým tlakem či záněty.
Rybičky v akci: Garra Rufa
Tato terapie není přímo léčebná, zato je velmi příjemná. Spočívá v ponoření nohou do akvária plného miniaturních rybiček, které si rády pochutnávají na odumřelé kůži. Jemným oždibováním vám zajistí příjemnou pedikúru a neobvyklý zážitek. Na tyto rybičky lze narazit v thajských masážních salonech.
Sledujte nás na sociálních sítích: