Voda. Základní živina, na kterou všichni zapomínáme

Kolik vody vypijete denně? A co vaše děti? Možná nemáte ani tušení o tom, že ony jsou k dehydrataci mnohem náchylnější, přičemž nejrizikovějším obdobím jsou jejich první tři roky života. Ovšem ani vy byste rozhodně neměli trpět žízní…

Máte pocit, že žijete naprosto zdravě a každý výživový poradce by vám za váš způsob života udělil pochvalný puntík? Pak asi konzumujete velké množství ovoce i zeleniny, snažíte se obloukem vyhýbat rafinovaným sacharidům a dbáte o příjem bílkovin. Ano, tohle všechno je bezpochyby hezké a chvályhodné – ale co voda?

Není pití jako pití

Velkým a častým problémem moderní populace je chronická dehydratace. Odborníci na to se vztyčeným prstem výstrahy upozorňují dnes a denně s tím, že ideální tekutinou pro plnění pitného režimu je obyčejná voda. Jenže ruku na srdce - kolik lidí ji skutečně pije? Sortiment nealkoholických nápojů včetně džusů, šťáv, sirupů, sladkých limonád a energetických „nakopávačů“ je tak široký, že na obyčejnou bezbarvou „kapalinu“ z kohoutku kdekdo zapomíná. A v tom je právě ta chyba, zmíněné drinky s přidanými ochucovadly totiž nejsou nejprospěšnější. Ovšem voda, to je úplně jiné „kafe“.

Žízeň? Hazard se zdravím

Tělo dospělého jedince se skládá ze 60 % z vody. Věděli jste ale, že v případě našich ratolestí jsou čísla docela jiná? Organismus dítěte je vodou tvořen ze 70 %, u novorozence činí podíl této tekutiny ještě o 10 % více. Bez rozdílu věku se pak většina nachází v krvi, srdci, ve svalech, ledvinách i mozku, ale překvapivě také v kostech. To jen abyste měli představu o tom, že i mírná dehydratace může negativně ovlivnit fungování celého systému – a to jak vašeho, tak i vašich dětí. Kolik blahodárné tekutiny naši nejmenší vlastně potřebují? Není od věci si to připomenout…

Pitný harmonogram, co je podle tabulek

Experti jsou toho názoru, že to, jak je potomek starý, vypovídá o jeho denní spotřebě vody. Jednoroční dítko by tedy mělo vypít jeden šálek, dvouletí dva, tříleté tři a tak dále. U „mrňousů“ po desátém roce života by se každý rodič měl držet pravidla, že na každý kilogram váhy připadá 50 až 70 mililitrů vody. Co všechno je v sázce, když v těle zavládne sucho?

Únava, utlumené reakce a bolehlav

Dlouhodobý nedostatek vody způsobuje bolesti hlavy, ledvinové potíže, kožní problémy, únavu, nízký krevní tlak a hormonální nerovnováhu. U dětí se navíc objevují zpomalené reakce na různé podněty, podezřelá spavost, dýchavičnost, nepravidelný pulz i snížená produkce moči. Lékaři varují, že nejrizikovějším obdobím dětské dehydratace jsou první tři roky života. Chcete tomu předejít? Pak víte, co máte dělat – podávejte vodu sobě i svým blízkým!







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat