Lidé, kteří zamíří v zimních měsících na dovolenou do teplých krajů, si zřejmě všimnou, že se jim podařilo rychleji shodit kilogramy, jichž se rozhodli zbavit v rámci novoročního předsevzetí. Vědci z Kanady mají vědecké důkazy o tom, že modré spektrům paprsků skutečně pomáhá tuk odbourávat. Tedy ten v podkoží. Sluneční záření totiž omezuje tvorbu tukových buněk pod kůží a urychluje jejich odbourávání.
Princip vysvětluje také to, proč obecně v zimě na severní polokouli v oblastech s krátkými dny a zataženým počasím mají lidé tendenci přibírat víc než v létě, kdy jsou dny dlouhé a sluníčka je hodně.
Nepřítel zima
Fyziologové z University of Alberta zjistili, že tukové buňky pod kůží jsou velmi citlivé vůči modré části slunečního spektra. A protože v zimě na kůži působí tohoto světla málo – většina pokožky je kvůli chladu zahalena, ale slunečního záření je během dne i tak mnohem méně než v létě – tukové buňky se rychleji zmnožují.
„Když modré vlnové délky slunečního světla pronikají kůží až k tukovým buňkám hned pod ní, tukové kapénky omezují svou velikost a jsou vylučovány z tukových buněk ven. Jinými slovy naše buňky neshromažďují tolik tuku,“ tvrdí autoři z Alberty.
Na pláž v únoru?
Tohle je vůbec poprvé, kdy vědci mechanismus popsali. Ale nebude jediným, který souvisí s účinky slunečního záření. UV spektrum kupříkladu produkuje v kůži vitamin D, jehož zvýšená hladina souvisí s lepší schopností metabolizovat tuky a méně jich ukládat do tukových zásob.
A právě v zimě máme kvůli omezenému slunění méně vitaminu D, jeho nízká hladina souvisí prokazatelně s hormonálními změnami a intenzivnějším ukládáním tukových zásob.
Zimní dovolená v teplých krajích spojená s dietou a cvičením tak může urychlit hubnutí.
Sledujte nás na sociálních sítích: