Zůstat „trčet“ v zácpě? To není jen otravná a stresující záležitost, ale také přímý útok na vaše zdraví. Pobyt v uzavřeném voze a vdechování všemožných výparů si totiž může vybrat tu nejdražší možnou daň…
Znáte to, stojíte si takhle v autě a nervózně sledujete hodinky, zatímco kolona aut před vámi dává jasné poselství – tam, kam máte namířeno, se sotva dostanete včas. Ať už jedete na pracovní schůzku, setkání s přáteli nebo na kosmetiku, věřte, že pozdní příchod není to nejhorší, co se vám může stát. Dopravní kolaps totiž může ohrozit i váš život! A čím déle se nehnete z místa, tím samozřejmě hůř…
Životní prostředí, které není k žití
Že ovzduší se v posledních letech jen stěží dá považovat za čisté, na to odborníci se vztyčeným prstem výstrahy upozorňují dnes a denně. Podle nich je koncentrace škodlivých látek natolik vysoká, že pro lidskou populaci představuje skutečnou karcinogenní hrozbu. Jak s tím souvisí to, že jste v autě za poslední půlhodinu popojeli jen pár metrů? Víc, než si asi myslíte. Nebo si vůbec umíte představit.
Chodec versus řidič. Komu se dýchá obtížněji?
Závěry britské studie provedené na britské univerzitě Surrey naznačují, že úroveň znečistění uvnitř vozidel, která stojí v dopravní zácpě, je mnohem vyšší, než když byste vystoupili a „
nasávali“ vzduch na krajnici dálnice. Dle názoru autorů, řidič, který pobývá v uzavřeném prostoru bez možnosti „
vysvobození“, vdechuje z ventilátoru automobilu toxické výpary linoucí se z výfuků ostatních účastníků provozu. V důsledku toho se několikanásobně zvyšuje riziko rakoviny plic, poškození dýchací soustavy nebo dokonce předčasného úmrtí.
Kašlete? Choďte pěšky!
Tak samozřejmě, i když zmínění experti uvádějí, že ke zdravotním komplikacím dochází v krajních případech, netají se názorem, že čím častěji zůstanete „trčet“ v koloně, tím se pravděpodobnost onemocnění zvyšuje. Pokud žijete v rušném městě, kde doprava často „vázne“, hrozí vám rychlejší stárnutí plic, astma, narušení plicní tkáně, bronchitida nebo kardiovaskulární choroby. Alespoň taková je prognóza vědců, která na klidu rozhodně nepřidá. Měli bychom si snad všichni pořídit dýchací masku? K tomu možná co nevidět dojde…
Sledujte nás na sociálních sítích: