Finové nedají na saunování dopustit. Je to pro ně během dlouhých zim stejně běžná procedura jako pro našince venkovní koupání v létě. Dopřávají si ho vlastně ještě častěji, mnozí i několikrát týdně, a také díky tomu mají mnohem méně potíží s plícemi a zřídka trpí zápalem plic. Vědci z finského Kuopia a anglického Bristolu prokázali, že saunování skutečně snižuje riziko onemocnění infekcí plic.
U mužů, kteří si saunu dopřejí alespoň dvakrát týdně, se riziko zápalu plic sníží o třicet procent, pokud do extrémně horké místnosti chodí čtyřikrát týdně, riziko je nižší o čtyřicet procent. A snižuje se také riziko jiných infekcí dýchacích cest, a dokonce i astmatu.
„Tyto důkazy se přidávají k dalším poznatkům o blahodárných účincích sauny na akutní i chronické nemoci. Sauna je příjemná a uvolňující činnost. Je to bezpečná a většinou lidí dobře snášená procedura,“ tvrdí autoři.
Sauna také pomáhá osobám s vysokým krevním tlakem, ale je nebezpečná pro pacienty krátce po infarktu srdce či s některými těžkými chorobami oběhové soustavy.
Pozor na saunové mýty
Ačkoli má saunování kořeny ve Finsku, popularita klasické sauny se rozrostla po celém světě a společně s dalšími alternativami patří již ke standardům většiny wellness center i u nás. Kolem saunování ovšem stále panují mýty a polopravdy, kvůli kterým si lidé návštěvu sauny odpírají nebo od ní očekávají nesplnitelné. Které jsou ty nejčastější?
Čím déle, tím lépe
Optimální teplota finské sauny je 95 °C. Tato teplota působí v krátkodobém horizontu na tělo příznivě, při nepřiměřeně dlouhém kontaktu si ale naopak můžete přivodit fatální zdravotní následky. Organismus si totiž můžete přehřát a dehydrovat či si způsobit abnormální činnost srdce. V případě dospělých proto existuje doporučený limit přibližně 15 minut, kdy byste se měli v sauně zdržovat. Vždy však záleží na vašem aktuálním stavu, není ostuda odejít ze sauny dříve.
Nahota není nutná
Návštěva sauny v nahotě má svůj hygienický i zdravotní důvod. Na těle se totiž působením horka kondenzuje voda a pot obsahující toxické látky, které přes látku nemají kam unikat. Vzniká tu rovněž vlhkost, v níž se snáze množí bakterie. Pokud si na sobě necháte plavky, může se kromě toho povrch vaší kůže nepříjemně podráždit. Zakrytá pokožka navíc podporuje termoregulaci těla, čímž se zhoršuje prohřátí a sauna nemá takový efekt.
Sauna pomáhá zhubnout
Podle odborníků lze samotným saunováním spálit jen zhruba 300 kalorií. Neubývá při něm totiž tuk, ale vypařuje se voda, která je v těle zastoupena bohatým množstvím. Ta se však vrátí ihned, jakmile se napijete nebo najíte. Na druhé straně je pravdou, že saunování zbavuje toxinů, jež jsou příčinou usazování tuku v podkoží, a posiluje metabolismus, což je důležitým krokem v procesu hubnutí. Samotné shazování kil je však spíše otázkou dlouhodobé aktivity.
Sledujte nás na sociálních sítích: