Nadměrný příjem kalorií nutí tělo zpracovávat je a ukládat do tuků, což se děje v játrech. Ty se pak ztučňují a uvolňují zvýšené množství tuků do krve. Ten se dostává do slinivky a zhoršuje její funkci při produkci inzulínu. Postupně tak dochází k rozvoji diabetu 2. typu. Vědci z Newcastlu ale v experimentálním výzkumu prokázali, že snížením příjmu energie potravou na 600 kilokalorií (2 500 kilojoulů) denně už po osmi týdnech symptomy diabetu typu 2 odeznívají.
Podle profesora Roye Taylora totiž dojde ke ztrátě tuku ve slinivce, snížení hladiny tuků a glukózy v krvi a zvýšení produkce inzulinu. Tato léčba je podle něj účinná u osob, u kterých je diabetes 2. typu diagnostikován deset a méně roků.
Dieta je to velmi přísná a souvisí také s výrazným snížením tělesné hmotnosti. „Myslím, že nejvýznamnější je náš výzkum pro pacienty samotné… Studiem skrytých mechanismů jsme schopni demonstrovat jednoduchost onemocnění diabetem 2. typu,“ míní profesor Taylor.
Už po týdnu od zahájení přísné diety se dostaví pozitivní výsledky. Dojde totiž k výraznému zlepšení citlivosti tkání vůči inzulinu.
„Dobrou zprávou pro osoby trpící diabetem 2. typu je to, že náš výzkum dokazuje, že i když máte chorobu už deset let, můžete ji ještě zvrátit tím, že snížíte obsah tuků ve slinivce. A to je možné jedině výrazným snížením zásob tuku v těle,“ dodává profesor Taylor.
Pohyb, nebo lenošení ve vaně?
Lékaři osobám s diabetem 2. typu doporučují pravidelný střídmý pohyb. Jízda na kole má kupříkladu pomáhat snížit hladinu cukru v krvi, která je konstantně vyšší kvůli neúčinnosti inzulinu či jeho snížené hladině. Vědci z Loughborough ale s překvapením zjistili, že účinněji hladinu cukru v krvi sníží u osob s diabetem 2. typu horká koupel.
Doktor Steve Faulkner z Loughborough University prokázal, že koupel ve čtyřicetistupňové vodě sníží hladinu cukru v krvi o deset procent víc než jízda na kole. A zvýší energetický výdej dokonce o osmdesát procent. Jedna horká vana za hodinu spálí 126 kilokalorií v podobě krevního cukru.
„Zjistili jsme, že osoby, které se koupají, mají v průměru o deset procent nižší hladinu glukózy než ty, které cvičí, což jsme naprosto neočekávali,“ tvrdí doktor Faulkner.
Podle něj při koupeli tělo vyloučí bílkoviny teplotního šoku, které pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat funkci inzulinu.
„Ačkoli jsou tyto výsledky velmi zajímavé, stále doporučujeme všem diabetikům, aby pravidelně cvičili, je to nejlepší metoda udržování dobrého zdraví,“ dodal doktor Faulkner.
Sledujte nás na sociálních sítích: