Vědci z Michiganu zřejmě odhalili biochemickou příčinu, která stojí za vztahem mezi obezitou a vyšším rizikem rozvoje maligní rakoviny. Tukové buňky v břiše totiž produkují bílkoviny, které mají silně karcinogenní účinky a mění zdravé buňky v buňky zhoubného nádoru.
Viscerální obezita (tuk uložený v břišní dutině a způsobující vyboulení břišní stěny) přitom prokazatelně souvisí s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu, tlustého střeva prostaty, močového měchýře a ledvin.
„Náš výzkum naznačuje, že index BMI není nejlepší indikátor předpovědi rizika rakoviny. Je to břišní obezita a především hladina fibroblastového růstového faktoru 2 (FGF2), která lépe předpoví riziko rozvoje rakovinných buněk,“ tvrdí profesor Jamie Bernard z Michigan State University.
Čím více má člověk buněk viscerálního (uvnitř břicha) tuku, tím vyšší má také hladinu FDF2 a tím více je i ohrožen onemocněním zhoubnou rakovinou.
Pozor na srdce
Zásobám tuku ukládajícím se na horním okraji pánve v oblasti pasu se někdy říká také křídla lásky. Většinou jsou jedním z varovných signálů, že člověk nežije zdravě. I když je na zbytku těla poměrně štíhlý, tyto tuky v oblasti pasu působí zhoubně na metabolismus a zdraví srdce a cév. Do deseti let od nárůstu křídel lásky se zvýší riziko onemocnění srdce téměř o pětinu.
Choroby srdce a cév jsou přitom nejčastějším zabijákem dneška. Tuk z křídel lásky se podle vědců z Florida Atlantic University šíří do jater a svaloviny a zvyšuje riziko inzulinové rezistence a dalších metabolických poruch se závažnými důsledky na zdraví.
„Hlavním faktorem podporujícím nástup metabolického syndromu je nadváha či obezita. Obezita je v dnešním světě příčinou předčasného úmrtí závažnější než kouření,“ tvrdí doktor Charles Hennekens z Floridy.
Křídla lásky má dnes na Západě většina z dospělé populace. A všichni tito lidé jsou vážně ohroženi chorobami srdce a cév.
Sledujte nás na sociálních sítích: