Nejdřív se neděje nic a zčistajasna věci naberou rychlé obrátky. I takhle nějak by se dala popsat situace okolo ženského chromozomu X, který se probouzí až v pozdějším věku, načež začne chránit mozek před stárnutím i kognitivním úpadkem.
Lezeme si na nervy, ale v zásadě nemůžeme být bez sebe. I když jsou muži z Marsu a ženy z Venuše, vzájemná přitažlivost je silnější než cokoli jiného. A to navzdory všem rozdílům! Mimochodem, jejich seznam se zase rozrostl o další klíčový bod. Týká se mozku.
Pozoruhodná schopnost, která se hodí
„Tušili jsme, že ten ženský stárne jinak než mužský, ale důvod nám stále unikal,“ přiznává americká profesorka neurologie z Kalifornské univerzity Dena Dubal. „Teď už víme, že to má co dočinění s probuzením jistého spícího chromozomu X,“ dodává tajemně. Ono se dlouho myslelo, že druhý ženský chromozom X je takový genetický ospalý lenoch, který jen tak odpočívá v rohu nějaké buňky. Ale jak se ukázalo, jen sbírá síly a čeká na svou příležitost. V pozdějším věku procitá a produkuje geny, které jsou ochránci mozku.
Izolace není nikdy dost
Jedním z těchto genů je PLP1, který pomáhá vytvářet myelin. Ten je podle amerických vědců jakousi izolační jednotkou umožňující rychlejší a efektivnější komunikaci buněk. „Je to jako když se náhle probudí skrytý talent,“ přirovnává další vědkyně působící na zmíněné univerzitě, tentokrát Margaret Gadek. „Jen místo toho, aby začal malovat nebo hrát na klavír, posiluje paměť a kognitivní funkce,“ vysvětluje. „Při typickém stárnutí mají ženy v porovnání s muži mladší mozek s výrazně menšími kognitivními deficity,“ shrnuje závěry dlouholetého bádání neuroložka Dena Dubal.
Věčné mládí jako sladká hudba budoucnosti
Toto přelomové zjištění otevírá dveře k novým možnostem, jak chránit mozek před stárnutím. Experti doufají, že jednoho dne budou moci vyvinout terapii, jež zesílí účinek genu PLP1 a pomůže nejen ženskému pokolení, ale možná i celému lidstvu udržet si bystrou mysl i v pokročilejším věku.
Zdroj: www.unilad.com/technology/news/difference-between-male-female-brain-age-578706-20250308
Sledujte nás na sociálních sítích: