Nejbohatším zdrojem omega-3 mastných kyselin je lněný olej. V jedné polévkové lžíci jich je osm gramů, což je více než v porci lososa, ačkoli i on je bohatým a dobrým zdrojem. Krom toho, že tyto mastné kyseliny působí blahodárně na mozek a cévy, mají pozitivní vliv také na střeva. Především na druhovou pestrost jejich bakterií. Pravidelná konzumace omega-3 mastných kyselin – stačí lžíce denně se snídaňovou kaší – výrazně přispěje k rozvoji střevní mikroflóry, prevenci diabetu, obezity a rozvoje Crohnovy choroby.
Vědci z Nottinghamské univerzity a King‘s College London vyšetřili střevní mikroflóru u 876 žen a vztáhli ji ke stravě, kterou konzumovaly. Když se podívali na příjem omega-3 mastných kyselin, vyskočil z analýzy jasný vztah mezi příjmem těchto tuků a pestrostí skladby střevních bakterií.
„Lidská střeva se těší stále větší pozornosti lékařského výzkumu, protože je stále zřejmější, že právě zdraví a vitalita střev souvisejí s celou řadou zdravotních aspektů. Náš zažívací trakt je domovem bilionů mikrobů, z nichž většina je prospěšná a hraje významnou roli v trávení, imunitním systému a omezování tělesné hmotnosti. Náš výzkum je největší svého druhu, který ale zkoumá vztah mezi konzumací omega-3 mastných kyselin a složením mikroflóry střev,“ tvrdí doktorka Ana Valdes z Nottinghamu.
Zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou krom lněného oleje (v polévkové lžíci s porcí čtrnácti gramů je jich osm gramů) a lososa také makrela, vlašské ořechy či řepka.
Zázračné omega-3?
O tom, že jsou omega-3 mastné kyseliny lidskému organimsu prospěšné, vědí odborníci již dávno. Ovšem neustále přicházejí další a další poznatky, které dokazují, že vynechávat potraviny bohaté na tyto kyseliny, se opravdu nevyplácí. Nedávný výzkum dokonce spojil omega-3 mastné kyseliny s prevencí rakoviny tlustého střeva!
Rakovina tlustého střeva a konečníku je jedním z nejčastějších typů zhoubných nádorových onemocnění v Česku. A prevencí je dostatek pohybu a zdravý jídelníček. Vědci ze Skotska ale tvrdí, že zařazením potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny se člověk může před rakovinou tlustého střeva nejen chránit, ale také si zachrání život v případě, že se nádor vytvoří. Metabolity vzniklé trávením omega-3 mastných kyselin totiž potlačují růst nádorových buněk a brání jejich šíření tělem.
Tým profesor Graema Murraye zjistil, že právě metabolity vzniklé rozkladem omega-3 mastných kyselin v těle zvyšují v krvi výrazně hladinu enzymů, které ničí rakovinné buňky a brání jejich šíření tělem. Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny výrazně zvyšuje úspěšnost léčby rakoviny tračníku a také zvyšuje výrazně šanci na přežití nemocných.
„Před touto studií jsme netušili o vztahu mezi těmito enzymy a mírou přežití rakoviny tlustého střeva. Naše objevy jsou nesmírně důležité, protože vyzdvihují cestu k chápání toho, jak lidé můžou přežít rakovinu tlustého střeva. Tyto molekuly či metabolity, které vznikají rozkladem omega-3 mastných kyselin, brání šíření nádoru,“ potvrzuje profesor Murray z Aberdeen University.
Sledujte nás na sociálních sítích: