Pravidelné cvičení a pohyb jsou nejen nejlepší prevencí rakoviny, ale také zvyšují šanci na přežití ve chvíli, kdy se se zhoubným nádorem člověk léčí. Podle vědců z Harvardovy univerzity se šance na poražení rakoviny zvýší o padesát procent, když člověk denně chodí rychlým krokem půl hodiny.
Platí to minimálně u rakoviny prsu a tlustého střeva, neboť tisícovku pacientů s tímto onemocněním vědci z Harvardovy univerzity sledovali během léčby. Jedinci, kteří chodili denně půl hodiny, byli v boji s nemocí úspěšnější o dvaačtyřicet procent.
Podle autorů z Harvardovy univerzity chůze a pohyb zpomalují rozvoj nádoru, a jsou tedy jistě i prevencí rozvoje tohoto onemocnění.
„Pohyb a cvičení jsou nejlepší prevencí nádorových onemocnění, ale u onkologických pacientů zvyšují šanci na úspěšnou léčbu a přežití,“ tvrdí vědci z Harvardovy univerzity.
Delší život
Díky chůzi budeme ostatně podle vědců nejen zdravější, ale budeme i déle žít! Bryskní chůze totiž patří k tomu nejzdravějšímu mezi pohybovými aktivitami, jimž se člověk může denně věnovat. Navíc se jedná o pohyb bezpečný, který extrémně nenamáhá klouby a šlachy. Pětadvacet minut rychlé chůze denně prodlouží život až o sedm let. Zjistili to vědci z Londýna.
„Naše studie je vědecky velmi relevantní. Naznačuje, že když lidé cvičí pravidelně, můžou zpomalit výrazně proces stárnutí. Nikdy se nevyhneme tomu, že zcela zestárneme, ale můžeme oddálit čas, kdy se staneme starými. Můžeme vypadat mladší, když je nám sedmdesát a můžeme žít aktivně do devadesátky. Cvičení vám přikoupí tři až sedm let života. Je to antidepresivum, zlepšuje kognitivní funkce a máme teď už důkaz, že může zpomalit nástup demence,“ tvrdí profesor kardiologie Sanjay Sharma z Londýna.
Pětadvacet minut rychlé chůze nebo pomalého běhu každý den prodlouží život až o sedm let. Tento pohyb je navíc bezpečný a nezatěžuje klouby a šlachy.
Sledujte nás na sociálních sítích: