Oči jsou oknem do duše, ale tím sonda do nitra člověka zdaleka nekončí. Každá jejich barva vypráví jiný příběh a signalizuje možné problémy se zdravím. Kdo by se měl obávat vážných onemocnění a komu hrozí „jenom“ zákal? Tohle vás vyvede z míry!
Oči jsou jednou z nejdůležitějších a nejcitlivějších částí lidského těla. Věděli jste, že jejich odstín může být rozhodujícím ukazatelem budoucích zdravotních problémů? Ono totiž co zbarvení, to náchylnost nositele k určitým chorobám! Do jaké kategorie spadáte vy?
Modré oči, tady hrozí nebezpečí
Závěry výzkumu provedeného na americké University of Colorado prokázaly, že melanom se častěji vyskytuje u lidí s modrýma očima. Jak je něco takového možné? Vedoucí výzkumník Richard A. Spritz se domnívá, že za to mohou geny, které s pigmentem (chemická látka způsobující zbarvení) tvoří nebezpečné vazby. A výsledek této „spolupráce“ se může projevit zhoubným nádorem. Světlé oči všeobecně jsou také citlivější na UV záření, proto je nutné chránit je před poškozením slunečními brýlemi. I když je venku pod mrakem!
Hnědé oči, pozor na šedý zákal
Právě jste si oddechli, že co se týká rakoviny, jste z obliga? Ještě tak úplně nejásejte. I vás totiž mohou v budoucnu potkat nemalé potíže. Výsledky studie publikované v časopise American Journal of Ophthalmology odhalily, že majitelé tmavých očí mají 2,5 vyšší riziko šedého zákalu, tedy katarakty. Uklidňujete se tím, že zakalená čočka ještě není taková katastrofa? Jak se to vezme – ve 48 procentech úplné slepoty má prsty právě šedý zákal.
Zelené oči, sítnice v ohrožení
Nevyléčitelné onemocnění postihující žlutou oční sítnici (makulu) se jmenuje makulární degenerace neboli AMD. Tato nemoc vede k postupné ztrátě zraku, většinou po padesátém roce života. Závěry několika studií naznačují, že zelenoocí jedinci jsou v AMD rizikové skupině a šance, že je postihne slepota, je v porovnání s ostatními dvakrát větší. Ani tohle zrovna nepotěší, viďte? Nezbývá než doufat, že proroctví lékařů se nikdy nenaplní…
Sledujte nás na sociálních sítích: