Ne nadarmo si lidé říkají, když přiberou, že si aspoň obalili nervy. Výzkum z Jihokorejské republiky totiž jako jeden z mnoha potvrdil, že lidé štíhlí s minimem tuku v podkoží trpí častěji depresemi. Přitom ale není jasné, zda je hubenost rizikovým faktorem pro depresi, nebo deprese způsobí úbytek na váze. U žen ale platí, že i nadváha a obezita zvyšují riziko deprese.
Jinými slovy, jestli si někdo může obalit nervy nějakým tím kilem nadváhy, je to muž. Žena, pokud chce zůstat mentálně fit a zdravá, měla by si uchovávat také postavu v mezích normální hmotnosti.
„Jak podvyživenost, tak obezita zvyšují riziko deprese… lékaři by měli věnovat pozornost mentálnímu zdraví u osob, které jsou hubené. Ale podobně také u žen s nadváhou a obezitou je riziko deprese vyšší,“ tvrdí autoři ze Soulské národní lékařské univerzity.
Podle některých odborníků trpí obézní ženy depresí častěji proto, že žijeme v době posedlé štíhlostí, takže pokud má žena nějaké to kilo navíc, trápí se tím a vede to u ní k rozvoji psychických potíží.
Pomůže kniha
Jak zahnat smutek a splín? Sáhněte po knize! Čtení má totiž na psychiku člověka zásadní vliv i v mentálních funkcích, které se netýkají přímo učení a myšlení. Popdporuje totiž vztahy, sociální inteligenci, sebevědomí jedince a zlepšuje depresivní a úzkostné stavy.
Britská Čtenářská agentura provedla analýzu jednapadesáti největších studií zabývajících se vlivem čtení na lidskou psychiku. Vyplývá z nich samozřejmě, že čtení výrazně zlepšuje jazykové dovednosti a výkony ve škole a práci.
Ale čtení pro radost také zlepšuje komunikační schopnosti lidí, takže se výrazně zlepšují i mezilidské vztahy všech typů, navíc se u jedince zlepšuje sebevědomí a naopak omezují úzkostné a depresivní stavy vyvolané stresem.
„Jedinci, kteří čtou velmi často, mají lepší schopnost chápat postavení, etnikum, kulturu a politický názor druhých lidí,“ tvrdí Sue Wilkinsonová z Reading Agency v Londýně.
Sledujte nás na sociálních sítích: