Dáváte si pozor na to, co jíte, ale přesto vás často trápí nafouklé břicho a plynatost? Za tímto problémem nemusí stát jen určité potraviny, ale i jiné důvody. Schválně, u kterých byste to nečekali?
Už zase nedopnete oblíbené kalhoty a vypadáte, jako byste byla ve čtvrtém měsíci? Nafouklé břicho trápí spoustu mužů a žen. A ne vždy je na vině skladba potravin. Na co dát také pozor?
Na léky
Některá léčiva mohou mít zvýšenou plynatost mezi nežádoucími účinky. Pokud jste tento efekt při jejich užívání zaznamenali, poraďte se s lékařem, který může navrhnout řešení obtíží či předepsat jiné léky.
Na žvýkačky
Při žvýkání polykáme spoustu vzduchu, což může vyústit v nafouknuté břicho a nepříjemnou plynatost. Ačkoli si žvýkáním nijak zvlášť neubližujeme (tedy za předpokladu, že nekonzumujeme žvýkačky s cukrem, za což by nám naše zuby zrovna nepoděkovaly), s takovýmto efektem je nutné počítat.
Na brčka
Pijete rádi brčkem? Pak vězte, že při takovémto způsobu dodržování pitného režimu dostáváme do svého břicha spoustu vzduchu. Což je skvělý základ pro bříško jako balón a plynatost. Raději pijte ze sklenice tradičně.
Na cigarety
Je to podobné jako s brčkem – když šlukujete, nasáváte také vzduch do břicha. Mimochodem, v tomto ohledu není rozdílu mezi klasickou a elektronickou cigaretou.
Na pití z lahve
Ačkoli pitný režim bychom neměli v žádném případě podceňovat, pokud můžeme, vyplatí se pít ze sklenice. Při pití z lahve totiž spolykáme spoustu vzduchu. A na nepříjemný balón místo břicha je zaděláno.
Na hltání
Všichni víme, jak máme jíst pomalu a každé sousto pečlivě rozžvýkat. Jenže ruku na srdce – občas máme na jídlo tak málo času, že rychle jen něco zhltneme, aniž bychom si pokrm pořádně vychutnali. A to není dobrá zpráva pro naše trávení. Nejenže má s jídlem mnohem víc práce (protože jsme ho nerozkousali příliš dobře), ale také jsme spolykali spoustu vzduchu. Za to se nám odmění plynatostí a nafouklým břichem.
Sledujte nás na sociálních sítích: