Bobulky hroznů révy vinné jsou oblíbeným ovocem po celém světě. Plody lián, které se pěstují už od antiky, jsou nabité látkami, jejichž účinky jsou na zdraví člověka blahodárné. A působí pozitivně také na paměť a myšlení. Podle vědců z Kalifornie jejich častá konzumace – dvakrát denně – může být prevencí Alzheimerovy choroby.
Látky obsažené v bobulích révy vinné totiž účinkují na tu část mozku, která degraduje právě při Alzheimerově onemocnění.
„Konzumace révových hroznů zlepšuje pozornost a funkce pracovní paměti u lidí, kteří už zaznamenali první známky úpadku paměti,“ tvrdí autoři z University of California.
Jejich tým ale pracoval s extraktem ze sušených hroznů. Jedna dávka odpovídala dvaasedmdesáti gramům bobulí.
Každodenní trénink
Svou paměť ale můžete nejen krmit prospěšnými látkami, tahle schopnost se dá i trénovat. Jak?
Spěte
Tohle je asi nejsnazší, nejpohodlnější, ale také nejdůležitější část tréninku. Aby naše paměť dobře fungovala, potřebuje mozek dostatek spánku. A to znamená mezi 7 a 9 hodinami denně. Nedostatek spánku se na našem mozku podepisuje negativně – a právě jedním z „
příznaků“ je děravá paměť.
Správně jezte
Ano, výživa je pro mozek klíčová. Co rozhodně zařadit do jídelníčku? Čerstvou zeleninu a ovoce, kvalitní bílkoviny, ale také potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které podporují správnou činnost mozku. Kde je najdete? V rybách, oříškách nebo semenech. A které pochoutky prospívají naší paměti? Například brokolice, květák, celer, vlašské ořechy nebo kurkuma.
Hýbejte se
Pokud si říkáte, že sport a činnost mozku spolu jen těžko souvisí, jste na omylu. Při pohybu se v těle rozproudí krev, která okysličuje mozek a tím napomáhá jeho správnému fungování, mimo jiné i paměti. Ale to není všechno! Při sportu se rovněž v mozku uvolňuje norepinefrin, který posiluje paměťové schopnosti. Ideálně byste pro lepší paměť měli cvičení věnovat okolo 150 minut týdně (což není mnoho).
Hrajte si
Puzzle, křížovky, sudoku, hlavolamy, skládačky, logické hry nebo strategie, to vše náš mozek miluje (a většina z nás také). Takovým hrám byste se měli věnovat alespoň 30 minut denně. Tak proč nevyužít toho, že posilovat paměť jde i zábavně? Kromě toho byste svůj mozek mohli občas procvičit i jinak, například tím, že se zkusíte něco nového naučit, zkusíte si zapamatovat stanice v autobuse nebo hlavní města evropských zemí. Zkrátka mozku dávejte nové a nové výzvy.
Sledujte nás na sociálních sítích: