Vědci z Arizony potvrdili jednu z dosavadních teorií o tom, k čemu slouží v lidském těle apendix – přívěsek slepého střeva. Je to pro člověka podstatný orgán imunitního systému. A třebaže je někdy nezbytné ho odoperovat, je lepší jeho zanícení rozehnat a v těle tento červovitý útvar na konci slepého střeva ponechat.
Mezi savci mají kromě člověka a primátů apendix také třeba králíci. Naši nejlepší čtyřnozí kamarádi psi ho naopak stejně jako kočky nemají. Ale analýza anatomie a fyziologie různých druhů savců pomohla vysvětlit, proč má apendix člověk.
Je to důležitý orgán imunitního systému. Druhy, které apendix mají, mají v zažívacím traktu mnohem více lymfatické tkáně. A ta podporuje život pro střeva blahodárných druhů bakterií.
„Pokud dojde k oslabení a vyplavení střevních bakterií, pak u jedinců, kteří zároveň přišli o apendix při operaci, je léčení infekčních onemocnění zdlouhavější,“ tvrdí doktorka Heather Smithová z Midwestern University v Arizoně.
Apendix u člověka má pět až deset centimetrů a zhruba osm milimetrů na šířku. Vynětí kvůli zanícení podstoupí tisíce lidí každý rok.
Jak na imunitu
Sám apendix (tedy pokud ho stále máte) ale silnou imunitu nezajistí. Té musíme pomoci i my, především zdravým životním stylem. Jak imunitnímu systému pomoci, aby nás - především teď v zimě, kdy na nás útočí spousta bacilů - ochránil co nejlépe?
1. Myjte si ruce, ale nepřehánějte to
Mytí rukou je samozřejmost, ale nic se samozřejmě nesmí přehánět. Pokud si ruce drhnete dezinfekcí každých 10 minut, paradoxně si můžete uškodit – našemu organismu chybí podněty, proti nimž by si mohl vybudovat obranyschopnost.
2. Dopřejte si dostatek spánku
Pokud budete spánek odbývat, hrozí vyšší hladiny stresových hormonů v těle, které přispívají k zánětlivým procesům v organismu. Takže si dopřejte alespoň 7 hodin kvalitního spánku denně!
3. Věnujte se pohybu
Každodenní pohyb (a stačí například chůze) zvyšuje rychlost, s níž se protilátky a bílé krvinky pohybují v našem těle, takže dokáží odhalit hrozící nemoc dříve a včas zasáhnout, ještě než propukne.
4. Jezte ovoce a zeleninu
Důvod je jasný – obsahují spoustu vitaminů, antioxidantů a minerálů, které imunitní systém posilují. Jistě, můžete „zobat“ pilulky, ale čerstvé plody jsou nejlepší.
5. Nezůstávejte o samotě
Studie naznačují, že lidé, kteří se pravidelně vyskytují ve společnosti ostatních lidí, jsou mnohem méně nemocní a mají silnější imunitní systém. Využijte toho!
6. Relaxujte a myslete pozitivně
Protože se dnes nikdo z nás nevyhne stresu, je potřeba naučit se od něho oprostit. Stres totiž narušuje imunitu a přispívá k zánětlivým procesům v těle. Naučte se pořádně odpočívat! Zdravá mysl = zdravé tělo.
Sledujte nás na sociálních sítích: