Čím kvalitnější obuv na běhání, tím větší hrozí riziko úrazu

Běhání přes patu je nepřirozené. Když totiž člověk musí běžet bosky, jak tomu bylo po miliony let evoluce, dopadá vždy na bříško chodidla a prsty – přední polovinu chodidla. Nejmodernější běžecká obuv obsahuje speciální odpružení a vycpávky, které ale umožňují dopadnout i na patu. Jenže takový běh je mnohem nebezpečnější, více zatěžuje klouby a podle expertů na sportovní medicínu také vede k vyššímu počtu úrazů.

„Velmi mnoho lidí využívá běh jako způsob, jak snížit riziko chronických onemocnění, ale tři čtvrtiny běžců se každý rok zraní právě při běhu. Obuv je snadno modifikovatelná, ale mnoho běžců si neumí vybrat, když si má koupit nové boty. Náš výzkum dokazuje, že obyčejné běžecké boty a dopadání na bříško chodidla snižuje otřesy přenášené tělem a také riziko zranění,“ tvrdí doktorka Hannah Riceová z University of Exeter.

Právě odpružení a výztuhy bot mají běžcům pomoci mírnit nárazovou sílu, která se šíří celou nohou a tvoří nezdravý stres pro klouby dolních končetin až po kyčle a páteř. Jenže moderní měření naznačují, že takové boty svádějí k běhu přes paty, který do těla přenáší nepřirozený druh otřesu. Při běhu přes špičku s méně technicky vyspělými botami sice na tělo působí také značná nárazová síla, ale rozkládá se třemi směry a klouby zatěžuje méně.

Nejčastějšími zraněními běžců jsou namožená kolena včetně poškození menisků, záněty Achillových šlach a natržení či natažení vazů. Méně častá jsou vykloubení kotníku a zlomeniny. Tam jde většinou o jiné problémy – špatné došlápnutí, pády a křehké kosti.

Pozor i na další chyby

Přes výše napsané zůstává běh pohybem, který našemu tělu dokáže skutečně prospět. Zlepšuje fyzickou kondici, zrychluje metabolismus, formuje postavu... Jenže pokud si nedáte pozor, může se stát, že si nesprávnou technikou spíše ublížíte. A to by byla škoda!

Jakých nejčastějších chyb se při běhání dopouštíme?

Chyba č. 1: Běháte pořád stejnou trasu

Běhání venku má jednu výhodu – nemělo by vás díky neustále se měnícímu prostředí omrzet. Ovšem to vyžaduje jediné. Měnit trasy běhu! Uvidíte, že vás pak běhání bude více bavit. Navíc nepropadnete rutině a zvýšíte pravděpodobnost, že vás nově objevený koníček hned tak neomrzí.

Chyba č. 2: Nedáváte si „zahřívací kolečko“

Pokud hned od prvního kroku napnete všechny síly ke sprintu, za chvíli budete funět jako bernardýn a lidé, které potkáte, budou uvažovat, zda nemáte astmatický záchvat. O bolestech nohou ani nemluvě. Proto byste měla nejprve dopřát svému tělu nějaké rozehřátí, chůzi, pomalejší běh, protáhnutí... Teprve potom se pusťte do běhu.

Chyba č. 3: Opomíjíte protažení po běhu

A když už jsme zmínili přípravu před běháním, musíme upozornit i na nutnost „vydýchat se“ po běhu. Rozhodně byste se neměla hned svalit do křesla – pěkně se protáhněte, uklidněte dýchání i bušící srdce. Protažením svalů zmírníte jejich ztuhlost a bolestivost druhý den (což je jedním z důvodů, proč lidé s běháním přestávají... a zbytečně).

Chyba č. 4: Nemáte tu správnou výbavu

Ne že by bylo běhání extra náročné na sportovní výbavu – vlastně potřebujete jen něco, v čem se vám bude běhat pohodlně. Ovšem jsou tři věci, do kterých byste měla investovat. Boty. Ponožky. Podprsenka. Opravdu, ušetříte si spoustu (i bolestivých) nepříjemností.

Chyba č. 5: Nedáváte si žádné cíle

Jaká byla vaše prvotní inspirace k běhání? Zhubnout? Zlepšit fyzičku? A co dál? Zkuste si dávat i konkrétnější cíle. Tak například uběhnout každý den o pár metrů víc, zlepšit si čas na dané trase, připravit se na půlmaraton, nezadýchat se do kopce... Motivace je velmi důležitá, tak na ni nezapomínejte!

Chyba č. 6: Jste na sebe moc tvrdá

Být sám sobě trenérem v sobě skrývá dvě nebezpečí – buď na sebe nemáte moc nároků (viz předchozí bod), nebo jste na sebe až moc přísná. Máte pocit, že byste hned po týdnu měla být schopna uběhnout bez zastavení 12 kilometrů, a to za půl hodiny. Což je samozřejmě hloupost. Zlepšovat byste se měla postupně, nečekejte, že z vás hned bude běžec první kategorie.

Chyba č. 7: Neběháte pravidelně

Ačkoli zpočátku jste přesvědčená, že budete běhat každý den, postupem času zjistíte, že ne vždy je to možné. Ovšem úplně rezignovat na nějakou pravidelnost by byla chyba. Snažte se běhat alespoň 3krát týdně, zařaďte běhání do svého denního rozvrhu. A nevymýšlejte si důvody, proč zrovna dneska nemůžete.







Sledujte nás na sociálních sítích:

Reklama

Reklama


Horoskopy

Beran

Beran

21. 3. - 20. 4.

Tento týden pro vás, Berany, přináší zajímavé možnosti a nové perspektivy. Energie okolního světa vás bude motivovat k tomu, abyste se pustili do nových projektů a vyburcovali se ze zajetých kolejí. Vaše přirozená odvaha a rozhodnost vá... Více

Vybrat znamení
Zavřít

Nastavení horoskopu

Vyberte si znameni, které chcete zobrazovat.

Diskuze

4 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:57
3 Příspěvků
Poslední příspěvek 12:42
4 Příspěvků
Poslední příspěvek 1:16
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit se Registrovat